
Chęć udziału w XI Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiło 1315 osób. Ostatecznie 7 grudnia do konkursu przystąpiło 924 uczniów w dziewięciu pomorskich miastach: Gdańsku, Chojnicach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pelplinie, Rumi, Starogardzie Gdańskim i Tczewie. Do rozwiązania był test jednokrotnego wyboru.
W Gdańsku uczestniczyło w konkursowych zmaganiach 237 osób z 10 szkół. Najliczniejszą, 120-osobową reprezentację stanowili uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego. Do II etapu XI Olimpiady zakwalifikowało się 151 gdańskich uczniów.
25 stycznia 2018 roku uczniowie będą mieli do rozwiązania test z pytaniami wielokrotnego wyboru oraz pytaniami otwartymi. Najlepsi z ponad pięciuset uczestników drugiej rundy konkursu spotkają się w finale.
Ostatni etap odbędzie się 22 marca 2018 roku w Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim. Finaliści będą mieli za zadanie zdiagnozować zagrożenia wynikające z niewłaściwego spalania odpadów i zaproponować rozwiązania tych problemów. Komisja konkursowa oceni między innymi wartość merytoryczną każdej pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.
Zwycięzca XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie otrzyma między innymi darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia, ufundowany przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Na nagrody rzeczowe mogą liczyć wszyscy finaliści. W poprzednich edycjach konkursu były to między innymi: laptopy, tablety, smartfony, czytniki e-book, rowery, aparaty fotograficzne oraz kursy prawa jazdy. Szkolny koordynator, który przygotuje zwycięzcę Olimpiady, dostanie indeks na darmowe studia podyplomowe w GWSH.
Głównymi organizatorami XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Stop Smogowi!” są Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizują straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa oraz straż gminna z Kościerzyny. Partnerem przedsięwzięcia jest Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Honorowy patronat nad XI Olimpiadą sprawują: Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Gdańska.
Tutaj pobierzesz regulamin XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie "Stop smogowi!"
Czytaj także: – XI Olimpiada: Padł kolejny rekord – XI Olimpiada: Zapraszamy do udziału! – O bezpieczeństwie wiedzą najwięcej… – Najlepsi z najlepszych – wyniki IX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie – Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie