Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Marta Bastian z IV LO w Gdańsku zwyciężczynią VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Drugie miejsce zajęła Marcelina Gniewkowska z Tczewa, trzecie – Aleksandra Szwarc z Sopotu. Finał VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie “Jestem uczestnikiem ruchu drogowego” odbył się 26 marca w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie.
Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

W rywalizacji uczestniczyło 29 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego: z Gdańska, Sopotu, Rumi, gminy Pruszcz Gdański, Tczewa, Kwidzyna, Gniewu, Pelplina, Kościerzyny, miasta i gminy Człuchów. Każdy finalista musiał między innymi zaprezentować komisji konkursowej autorski projekt poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwiePoziom uczestników był bardzo wyrównany. Wyniki tych, którzy stanęli na podium, różniły się minimalne: po pół punktu – poinformowała przewodnicząca Komisji Konkursowej Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. Zwyciężczyni konkursu przygotowała świetną koncepcję dotycząca swojej dzielnicy, czyli Gdańska-Zaspy. Zaprojektowała ulotki, które mogą być rozdawane mieszkańcom. Nawiązała też współpracę ze spółdzielnią mieszkaniową i przekonała jej przedstawicieli do wyemitowania w telewizji kablowej autorskich spotów. Pokazują one jak należy prawidłowo parkować, uświadamiają też każdemu, że nie jest on jedynym użytkownikiem dróg i parkingów – powiedziała Agnieszka Solecka.

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieNajważniejszą częścią mojego projektu był spot informacyjny, który pokaże osiedlowa telewizja. Myślę, że ten przekaz trafi do wielu odbiorców, ponieważ program jest chętnie oglądany przez mieszkańców Zaspy – stwierdziła Marta Bastian. Przyznała, że bardziej liczyła na miejsce w pierwszej dziesiątce niż na zwycięstwo. Bardzo się zdziwiłam, gdy na scenie zostały już tylko trzy osoby i byłam wśród nich. To naprawdę robi wrażenie – dodała.

Laureatka jest bardzo zadowolona ze zdobytego indeksu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Jest to szansa na rozwój, na naukę w dobrej szkole. Chcę zostać w Gdańsku. To jest moje miasto i chcę dalej działać na jego rzecz. Myśle, że nie ograniczę się do mojej dzielnicy, spróbuję rozszerzyć działania profilaktyczne na cały Gdańsk – powiedziała Marta Bastian.

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieTaka olimpiada to dla nas duża sprawa – mówił Rektor Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej prof. zw. dr hab. Zbigniew Machaliński. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że służby państwowe działają na zasadzie restrykcyjnej. Natomiast w tym przypadku straże miejskie i gminne wykonują bardzo pożyteczną pracę: uświadamiają ludziom co to jest bezpieczeństwo. Z punktu widzenia nauczycieli akademickich jest bardzo ważne, gdy uczy się młodego człowieka przestrzegania przepisów ruchu drogowego, kultury współżycia i współistnienia w grupie, w mieście, na osiedlu, na ulicy – podkreślał Zbigniew Machaliński.

Oprócz darmowego indeksu GWSH na wybranym przez siebie kierunku, zwyciężczyni Olimpiady dostała między innymi: laptop, kurs prawa jazdy, czytnik e-book, weekendowy pobyt na zamku w Gniewie (wraz z osobami towarzyszącymi). Także ci, którzy zajmowali kolejne miejsca, odbierali: laptopy, kursy prawa jazdy, czytniki e-book, smartfony, cyfrowe aparaty fotograficzne. Żaden z finalistów nie wyszedł z pustymi rękoma!

[gallery link="file" ids="12345,12346,12347"]

W ramach finału VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie tuż obok molo odbyły się pokazy ratownictwa. Sopoccy strażacy zaprezentowali akcję ratownictwa drogowego – można było zobaczyć jak wygląda wydobywanie ofiary wypadku z rozbitego auta. Pojazd został rozcięty, ratownicy wyjęli z niego pozorantkę. Na Skwerze Kuracyjnym każdy mógł skorzystać z symulatora dachowania lub symulatora zderzeniowego. Ratownicy WOPR uczyli udzielać pierwszej pomocy. Można było też obejrzeć radiowozy straży miejskich i gminnych, uczestniczących w przedsięwzięciu.

[gallery link="file" ids="12340,12341,12342"]

VIII Olimpiada była największą z dotychczasowych. Do udziału w pierwszym etapie konkursu zgłoszenia nadesłało 946 uczniów z 44 szkół. W przedsięwzięcie zaangażowało się 11 straży miejskich i gminnych z województwa pomorskiego. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele formacji, biorących udział w Olimpiadzie. Pytania zadawali finalistom także przedstawiciele loży ekspertów.

[gallery link="file" ids="12348,12349,12350"]

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Wojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu, Pomorski Kurator Oświaty. Sponsorem głównym była firma PZU. Patronat medialny: Radio Gdańsk oraz my3miasto.pl.

[video youtube="yjRE9JYM5xA"]

Zobacz relację z VIII Olimpiady w Panoramie TVP Gdańsk

Czytaj także: - Bezpieczeństwo na drodze tematem VIII Olimpiady - VIII Olimpiada – największa z dotychczasowych! - I etap Olimpiady za nami - Wyniki I etapu VIII Olimpiady - Wyniki II etapu VIII Olimpiady

Przeczytaj relacje z finałów: - VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie - VI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie - V Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie