Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Najlepsi z najlepszych – wyniki IX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Roksana Krzemińska z Kwidzyna zwyciężczynią IX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Moje miasto, moja straż”. Drugie miejsce zajął Michał Śliwiński, także z Kwidzyna. Na trzecim znalazła się Dominika Grzegowska z Sopotu. Finał konkursu odbył się w czwartek 7 kwietnia w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego – Kinie Remus w Kościerzynie.
Najlepsi z najlepszych – wyniki IX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Zadaniem finalistów było zdiagnozowanie najważniejszych problemów dotyczących ładu i porządku oraz zaprojektowanie straży miejskiej lub gminnej na miarę tych wyzwań i wyznaczenie jej konkretnych zadań. Młodzi ludzie przygotowali wiele interesujących propozycji, czasami bardzo nowatorskich i nieco zaskakujących. Jedną z nich był pomysł przekształcenia straży miejskich w policję municypalną ze zwiększonymi uprawnieniami. Inne to między innymi: wyposażanie mundurowych w kamery osobiste, jak również w drony.

Prezentacje finalistów oceniła 13-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała trzyosobowa Loża Ekspertów.

Konkurencja była bardzo silna. Naprawdę nie spodziewałam się pierwszego miejsca. Rozmawiałam z innymi uczestnikami o ich projektach. Były drony i inne poważne tematy, a ja wyszłam z piosenką - mówiła po ogłoszeniu wyników konkursu Roksana Krzemińska, uczennica I klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie. Jednak to nie tylko jej wokalny talent przekonał Komisję Konkursową. Zwyciężczyni przeanalizowała bowiem i porównała bolączki lokalnych społeczności w trzech miastach. Z ankiet przeprowadzonych w Kwidzynie, Sztumie i Malborku wynikało, że tamtejsi mieszkańcy nie zawsze czują się bezpiecznie. Ich zdaniem, na ulicach pojawia się zbyt wiele osób pod wpływem alkoholu. Wśród problemów badani wymieniali również: zaśmiecanie otoczenia i niesprzątanie po zwierzętach. Pomysły jak temu wszystkiemu zaradzić, zdobywczyni pierwszego miejsca przedstawiła w piosence, do której sama napisała tekst.

Laureatka Olimpiady przyjęła oryginalną formę prezentacji swoich pomysłów. Zdiagnozowała sytuację w trzech miastach, w których mieszkała w ciągu czterech lat. Pokazała jak funkcjonują tam straże i na jakie problemy powinny zwrócić uwagę. Swoją prezentację zakończyła uroczą piosenką o tym, że trzeba rozwijać straże, współpracować z nimi i być bliżej nich. Tak jak straże miejskie i gminne starają się być blisko mieszkańców – powiedziała Agnieszka Solecka, przewodnicząca Komisji Konkursowej. Dodała, że gratulacje należą się nie tylko zwyciężczyni, ale też szkolnemu koordynatorowi, którą ją przygotował oraz jej rodzicom.

Komplementów nie szczędził laureatce rektor Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Młoda dziewczyna w oparciu o dane z trzech miast przeanalizowała stan bezpieczeństwa w Kwidzynie, Malborku i Sztumie. To jest dość trudne. Musiała sobie stworzyć własny warsztat pracy, przygotować ankietę, przeprowadzić wywiady, wszystko zilustrować i później atrakcyjnie przedstawić. To wyglądało tak, jak gdyby na uczelni ktoś prezentował pracę co najmniej licencjacką - mówił profesor Zbigniew Machaliński.

Zwyciężczyni dostała darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów, laptop, czytnik ebook oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych. Roksana Krzemińska zapowiedziała już, że z indeksu na pewno skorzysta.

Laureat II miejsca odebrał rower oraz laptop. Nagrodami za zajęcie III miejsca były: tablet i smartfon. Żaden z finalistów nie wyjechał z Kościerzyny z pustymi rękoma. Wśród nagród za zajęcie kolejnych miejsc były między innymi: tablety, smartfony, smartwatch, czytnik ebook, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz zestawy głośnikowe i słuchawkowe.

Tak jak w ubiegłym roku, specjalne wyróżnienie odebrał szkolny koordynator, który przygotował zwyciężczynię Olimpiady. Pedagog dostał bezpłatny indeks GWSH na dowolnie wybrane studia podyplomowe.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu młodzież wraz ze swoimi nauczycielami miała możliwość zwiedzenia kościerskiego Muzeum Kolejnictwa.

Mieszkańcami się rodzimy, obywatelami się stajemy. Dzięki zaangażowaniu strażników dziesięciu pomorskich miast nie tylko w ten konkurs, ale też w codzienne sprawy w swoich gminach, mieszkańcy stają się obywatelami. Za to wam dziękuję - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Piotr Kowalczuk. Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska zaprosił wszystkich na X-lecie Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie do siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. To właśnie tam ma się odbyć za rok jubileuszowe wydanie konkursu.

Klasyfikacja końcowa IX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie: 1. Roksana Krzemińska (Kwidzyn) 2. Michał Śliwiński (Kwidzyn) 3. Dominika Grzegowska (Sopot) 4. Piotr Mazur (Kościerzyna) 5. Maria Kędra (Kwidzyn) 6. Dawid Zakrzewski (Malbork) 7. Aleksandra Kaliszewska (Pelplin) 8. Paulina Stangel (Starogard Gdański) 9. Natalia Chwałek (Gdańsk) 10. Aleksandra Kaszubowska (Kościerzyna) 11. Emil Bogumił (Sopot) 12. Wiktoria Muza (Tczew) 13. Mikołaj Baska (Kościerzyna) 14. Aleksandra Pokojska (Malbork) 15. Agnieszka Lademann (Rumia) 16. Zuzanna Orłowska (Rumia) 17. Daniel Gajewski (Tczew) 18. Rafał Wiśniewski (Kościerzyna) 19. Damian Barsul (Tczew) 20. Przemysław Fierek (Starogard Gdański) 21. Robert Raszeja (Tczew) 22. Dominik Strzemieczny (Gdańsk) 23. Michał Osowski (Pelplin)

Do udziału w IX Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiło się niemal tysiąc osób. Ostatecznie w pierwszym etapie konkursu, który odbył się 10 grudnia 2015 roku, do pisania testu zasiadło 787 uczniów. Niemal dwa miesiące później (4 lutego 2016 roku), w ramach drugiego etapu zmierzyły się 494 osoby. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 29 najlepszych. Jednym z regulaminowych wymogów konkursu było złożenie autorskiego projektu do 23 marca 2016 r. Prace dostarczyły 23 osoby i to one wzięły udział w finale.

Organizatorzy IX Olimpiady: Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Gdańsku (Wydział Rozwoju Społecznego) oraz straże miejskie z: Sopotu, Rumi, Kwidzyna, Starogardu Gdańskiego, Pelplina, Tczewa, Kościerzyny, Helu i Malborka.

Patronatem honorowym objęli IX Olimpiadę: Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gdańska.

Finał IX Olimpiady w mediach:

- Radio Kaszebe - Radio Głos - koscierzyna24.info - koscierski.info - kociewiak.pl - starogard.pl - kwidzyn.naszemiasto.pl - 82-200.pl - tvmalbork.pl - malbork1.pl

Czytaj także:

- Finał IX Olimpiady tuż, tuż… - Znamy wyniki II etapu Olimpiady! - I etap Olimpiady już za nami - Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie po raz dziewiąty!

Przeczytaj relacje z finałów:

VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieVII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieVI Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieV Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie