Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

O bezpieczeństwie wiedzą najwięcej…

Sebastian Wicki z Kościerzyny zwycięzcą X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Ja, strażnik…”. Drugie miejsce zajęła Maria Kędra z Kwidzyna. Na trzecim znalazł się Kacper Nogowski, także z Kwidzyna. Finał konkursu odbył się w czwartek 16 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
O bezpieczeństwie wiedzą najwięcej...

W tym roku zadaniem finalistów było zdiagnozowanie najistotniejszych problemów porządkowych w swoim mieście lub gminie i zaproponowanie ciekawych rozwiązań tych problemów z punktu widzenia straży miejskiej lub gminnej. Młodzi ludzie mieli wiele interesujących propozycji. Nie bali się też korzystać z różnych metod badawczych. Chętnie przygotowywali ankiety i przeprowadzali wywiady. Kilka osób pokusiło się o nakręcenie filmów. Pojawiły się też pomysły na ciekawe programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Nie spodziewałem się, że wygram. Liczyłem bardziej na miejsce w pierwszej dziesiątce. Udało się i bardzo się cieszę – mówił Sebastian Wicki, który wygrał X edycję naszego konkursu. Sebastian, będąc strażnikiem, stawiałby przede wszystkim na współpracę z różnymi instytucjami, bo wspólnie można zrobić dużo więcej dla bezpieczeństwa.

Prezentacje finalistów oceniała 12-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała trzyosobowa Loża Ekspertów.

Poziom prac, jak i wiedzy ogólnej z zakresu Olimpiady był bardzo wysoki. Komisja najwyżej oceniła te prace, w których finaliści wykazali się największym zaangażowaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania – powiedziała Agnieszka Solecka, przewodnicząca Komisji Konkursowej. Zwróciła również uwagę, że prace finalistów to nie tylko teoria na papierze. Wymalowanie przejścia dla pieszych w niebezpiecznym miejscu czy naprawienie oświetlenia to widoczne rezultaty działań uczniów, którzy znaleźli się w finale naszego konkursu.

Zwycięzca otrzymał darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów, laptop, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych. W ten sposób Sebastian Wicki, będąc uczniem II klasy szkoły średniej, zapewnił sobie miejsce na uczelni.

Laureatka II miejsca dostała rower oraz czytnik e-book. Nagrodami za zajęcie III miejsca były: tablet i smartwatch. Żaden z finalistów nie wyjechał z Gdańska bez nagrody. Wśród nagród za zajęcie kolejnych miejsc były między innymi: tablety, smartfony, czytniki e-book, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz zestawy głośnikowe i słuchawkowe.

Podobnie jak w ubiegłych latach, specjalne wyróżnienie odebrał szkolny koordynator, który przygotował zwyciężczynię Olimpiady. Pedagog dostał bezpłatny indeks GWSH na dowolnie wybrane studia podyplomowe.

Do udziału w X Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiło się ponad tysiąc osób. Ostatecznie w pierwszym etapie konkursu, który odbył się 3 stycznia 2017 roku, do pisania testu zasiadło 770 uczniów z 45 pomorskich szkół. 1 lutego, w ramach drugiego etapu, zmierzyło się 391 osób. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 28 najlepszych. Jednym z regulaminowych wymogów konkursu było złożenie w konkretnym terminie autorskiego projektu. Prace dostarczyły 24 osoby i to one spotkały się w finale.

Głównymi organizatorami X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Ja, strażnik…” były: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizowały straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Partnerem przedsięwzięcia jest Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Honorowym patronatem X Olimpiadę objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Gdańska. 

To już 10 lat Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie!

W tym roku Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie świętowała jubileusz. Nasz konkurs odbywał się po raz dziesiąty.

Ten konkurs przez wiele, wiele lat spowodował, że młodzież poznała różne meandry bezpieczeństwa, co, jak wiadomo, jest sprawą zasadniczą. Trzeba nauczyć ludzi określonych zachowań w takich, a nie innych sytuacjach. Wydaje się, że tu młodzież rolę tę spełnia, bo przecież promieniuje na swoje środowiska czy swoich rodziców - zauważa profesor Zbigniew Machaliński, rektor GWSH.

Historia Olimpiady sięga roku 2007. Finał I Olimpiady odbył się 11 marca 2008 roku w siedzibie GWSH. Brali w nim udział uczniowie jedynie gdańskich szkół. Rok później dołączyła do nich młodzież z Sopotu i Tczewa, a potem z kolejnych miast i gmin.

W 10 edycjach konkursu wzięły udział 5403 osoby. Po trzy razy po zwycięstwo i atrakcyjne nagrody sięgali uczniowie z Gdańska i Kwidzyna, dwa razy z Tczewa, jeden raz z Człuchowa.

Pierwszych pięć finałów odbyło się w Gdańsku. Zwycięzcę VI edycji poznaliśmy na zamku w Gniewie, VII – w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, VIII – w sopockim Hotelu Sheraton, IX – w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie.

Klasyfikacja końcowa X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie: 1. Sebastian Wicki (Kościerzyna) 2. Kędra Maria (Kwidzyn) 3. Kacper Nogowski (Kwidzyn) 4. Michalina Szulc (Chojnice) 5. Alicja Jutrzonka (Kościerzyna) 6. Anna Przychodzeń (Tczew) 7. Damian Noga (Tczew) 8. Daniel Toczek (Kościerzyna) 9. Kacper Malinowski (Malbork) 10. Paulina Stangel (Starogard Gdański) 11. Siek Sebastian (Gdańsk) 12. Paweł Sokół (Starogard Gdański) 13. Mikołaj Sontowski (Chojnice) 14. Dominik Ruta (Rumia) 15. Tomasz Sobczak (Starogard Gdański) 16. Konrad Kalkowski (Rumia) 17. Wojciech Dymkowski (Gdańsk) 18. Szymon Skonieczny (Tczew) 19. Katarzyna Regosz (Gdańsk) 20. Aleksandra Hildebrandt (Kościerzyna) 21. Axel Konefał (Malbork) 22. Bartosz Modrow (Gdańsk) 23. Aleksander Demski (Pelplin) 24. Jakub Krajnik (Pelplin)