Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

VIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

VIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

Marta Bastian z IV LO w Gdańsku zwyciężczynią VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Drugie miejsce zajęła Marcelina Gniewkowska z Tczewa, trzecie – Aleksandra Szwarc z Sopotu. Finał VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie “Jestem uczestnikiem ruchu drogowego” odbył się 26 marca w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie.

W rywalizacji uczestniczyło 29 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego: z Gdańska, Sopotu, Rumi, gminy Pruszcz Gdański, Tczewa, Kwidzyna, Gniewu, Pelplina, Kościerzyny, miasta i gminy Człuchów. Każdy finalista musiał między innymi zaprezentować komisji konkursowej autorski projekt poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.

Agnieszka Solecka

Poziom uczestników był bardzo wyrównany. Wyniki tych, którzy stanęli na podium, różniły się minimalne: po pół punktu – poinformowała przewodnicząca Komisji Konkursowej Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. Zwyciężczyni konkursu przygotowała świetną koncepcję dotycząca swojej dzielnicy, czyli Gdańska-Zaspy. Zaprojektowała ulotki, które mogą być rozdawane mieszkańcom. Nawiązała też współpracę ze spółdzielnią mieszkaniową i przekonała jej przedstawicieli do wyemitowania w telewizji kablowej autorskich spotów. Pokazują one jak należy prawidłowo parkować, uświadamiają też każdemu, że nie jest on jedynym użytkownikiem dróg i parkingów – powiedziała Agnieszka Solecka.

Marta Bastian

Najważniejszą częścią mojego projektu był spot informacyjny, który pokaże osiedlowa telewizja. Myślę, że ten przekaz trafi do wielu odbiorców, ponieważ program jest chętnie oglądany przez mieszkańców Zaspy – stwierdziła Marta Bastian. Przyznała, że bardziej liczyła na miejsce w pierwszej dziesiątce niż na zwycięstwo. Bardzo się zdziwiłam, gdy na scenie zostały już tylko trzy osoby i byłam wśród nich. To naprawdę robi wrażenie – dodała.

Laureatka jest bardzo zadowolona ze zdobytego indeksu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Jest to szansa na rozwój, na naukę w dobrej szkole. Chcę zostać w Gdańsku. To jest moje miasto i chcę dalej działać na jego rzecz. Myśle, że nie ograniczę się do mojej dzielnicy, spróbuję rozszerzyć działania profilaktyczne na cały Gdańsk – powiedziała Marta Bastian.

Zbigniew Machaliński

Taka olimpiada to dla nas duża sprawa – mówił Rektor Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej prof. zw. dr hab. Zbigniew Machaliński. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że służby państwowe działają na zasadzie restrykcyjnej. Natomiast w tym przypadku straże miejskie i gminne wykonują bardzo pożyteczną pracę: uświadamiają ludziom co to jest bezpieczeństwo. Z punktu widzenia nauczycieli akademickich jest bardzo ważne, gdy uczy się młodego człowieka przestrzegania przepisów ruchu drogowego, kultury współżycia i współistnienia w grupie, w mieście, na osiedlu, na ulicy – podkreślał Zbigniew Machaliński.

Oprócz darmowego indeksu GWSH na wybranym przez siebie kierunku, zwyciężczyni Olimpiady dostała między innymi: laptop, kurs prawa jazdy, czytnik e-book, weekendowy pobyt na zamku w Gniewie (wraz z osobami towarzyszącymi). Także ci, którzy zajmowali kolejne miejsca, odbierali: laptopy, kursy prawa jazdy, czytniki e-book, smartfony, cyfrowe aparaty fotograficzne. Żaden z finalistów nie wyszedł z pustymi rękoma!

viii-olimp-07-small
viii-olimp-08-small
viii-olimp-09-small

W ramach finału VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie tuż obok molo odbyły się pokazy ratownictwa. Sopoccy strażacy zaprezentowali akcję ratownictwa drogowego – można było zobaczyć jak wygląda wydobywanie ofiary wypadku z rozbitego auta. Pojazd został rozcięty, ratownicy wyjęli z niego pozorantkę. Na Skwerze Kuracyjnym każdy mógł skorzystać z symulatora dachowania lub symulatora zderzeniowego. Ratownicy WOPR uczyli udzielać pierwszej pomocy. Można było też obejrzeć radiowozy straży miejskich i gminnych, uczestniczących w przedsięwzięciu.

viii-olimp-04-small
viii-olimp-05-small
viii-olimp-06-small

VIII Olimpiada była największą z dotychczasowych. Do udziału w pierwszym etapie konkursu zgłoszenia nadesłało 946 uczniów z 44 szkół. W przedsięwzięcie zaangażowało się 11 straży miejskich i gminnych z województwa pomorskiego. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele formacji, biorących udział w Olimpiadzie. Pytania zadawali finalistom także przedstawiciele loży ekspertów.

viii-olimp-10-small
viii-olimp-11-small
viii-olimp-12-small

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Wojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu, Pomorski Kurator Oświaty. Sponsorem głównym była firma PZU. Patronat medialny: Radio Gdańsk oraz my3miasto.pl.

Zobacz relację z VIII Olimpiady w Panoramie TVP Gdańsk
Czytaj także:

Przeczytaj relacje z finałów: