Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zaparkuj hulajnogę z głową, a unikniesz holowania

Autor: Robert Kacprzak
Hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularnym środkiem transportu. Niestety zdarza się, że niektórzy użytkownicy po skończonej jeździe parkują je niewłaściwie i utrudniają ruch innym. Kilkanaście hulajnóg pozostawionych na ścieżce rowerowej przy molo w Brzeźnie odholowali strażnicy miejscy.
sm gdansk hulajnogi holowanie adm 1200ppx.JPG

Pod koniec maja 2021 roku został uregulowany status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego (UTO). Ich użytkownicy stali się kierującymi pojazdami, a więc muszą stosować się do przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

W miniony piątek, 8 lipca gdańscy strażnicy miejscy pojawili się na ulicy Jantarowej w okolicy brzeźnieńskiego mola. Mundurowi w ostatnim czasie otrzymywali sygnały, że użytkownicy e-hulajnóg po zakończonej jeździe pozostawiają je w niewłaściwy sposób. Kilkanaście hulajnóg zaparkowanych było na ścieżce rowerowej. Pojazdy utrudniały ruch i stwarzały niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze usunęli je na koszt właściciela.

Postój hulajnóg elektrycznych i UTO

Po zakończonej jeździe warto zaparkować hulajnogę na specjalnie wyznaczonym miejscu. W Gdańsku jest ponad 200 parkingów dla hulajnóg. Pojazdy można też zostawić na chodniku, ale pod pewnymi warunkami:

  • jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • równolegle do krawędzi chodnika,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

Użytkownik, który naruszy warunki zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo niewłaściwie zaparkowaną hulajnogę elektryczną można usunąć z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia jej w miejscu, gdzie jest to zakazane i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Jest to dodatkowy koszt w wysokości 125 zł, a także 20 złotych za każdy dzień przechowywania hulajnogi.

hulajnogi zabezpieczone taśmą ostrzegawczą.JPG

Jak właściwie poruszać się hulajnogą?

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych lub UTO muszą korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Gdy ich nie ma, użytkownicy e-hulajnóg mogą skorzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Warto pamiętać też, że dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego to 20 km/h!

W przypadku, gdy na jezdni ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i nie ma wydzielonej drogi lub pasa dla rowerów, osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych i UTO mogą wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych. Wówczas obowiązuje ich: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszym oraz nieutrudnianie im ruchu.

Czytaj także "E-hulajnogi i UTO. O czym należy wiedzieć?"

sm gdansk hulajnogi sciezka 1600ppx.JPG

Co jest zabronione:

  • kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • ciągnięcie lub holowanie innego pojazdu,
  • przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • czepianie się pojazdów.

Więcej zasad dotyczących e-hulajnóg, UTO i UWR