Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zadania strażników w sezonie letnim

Autor: Marta Drzewiecka
Lipiec i sierpień są dla mundurowych czasem wytężonej pracy. Główne i Stare Miasto tłumnie odwiedzają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Podobnie jak plaże i nadmorskie deptaki, które przyciągają amatorów plażowania i spacerów. To właśnie w tych miejscach można spotkać więcej naszych patroli.
Strażnik kontrolujący wjazd do SOD

Funkcjonariusze zajmują się egzekwowaniem przepisów dotyczących parkowania pojazdów. Interweniują też w przypadku łamania przepisów ruchu drogowego przez pieszych, rowerzystów oraz użytkowników elektrycznych hulajnóg i urządzeń transportu osobistego (UTO).

Strażnicy reagują, gdy dochodzi do zakłócania spokoju i porządku. Bezkarni nie mogą się czuć ci, którzy spożywają alkohol w miejscach publicznych. Mundurowi zwracają też uwagę na osoby bezdomne i żebrzące, w szczególności te, które wykorzystują do tego procederu dzieci i zwierzęta. Podejmują również interwencje wobec osób trudniących się nielegalnym handlem i udzielają asyst pracownikom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podczas likwidacji stoisk, na które właściciele nie uzyskali pozwolenia.

Miejsca, w których funkcjonariuszy można spotkać najczęściej to przede wszystkim: Główne i Stare Miasto oraz Wyspa Spichrzów, a także Wyspa Sobieszewska, Stogi, Górki Zachodnie, Brzeźno i Park Reagana.

Dodatkowo w weekendy na miejskich akwenach będą pojawiać się strażnicy na łodzi motorowej. Mundurowi będą reagować w przypadku osób kąpiących się w miejscach niedozwolonych, niszczących urządzenia brzegowe oraz zanieczyszczających środowisko. Będą także zwracać uwagę na dzieci pozostawione bez opieki i osoby spożywające alkohol.

Strażnicy zadbają także o ład i porządek podczas zabezpieczania imprez i uroczystości miejskich.

Patrol strażników na skuterach

Pamiętajmy!

W związku ze zmienioną tymczasowo organizacją ruchu w ścisłym centrum Gdańska, kierowcy powinni zwracać baczną uwagę na aktualne oznakowanie. Odradzamy jazdę na pamięć oraz bezkrytyczne stosowanie się do wskazówek nawigacji.

Czytaj także: Wakacyjna organizacja ruchu w Śródmieściu

Zachęcamy też do zapoznania się z wakacyjnymi propozycjami Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku i poruszania się po mieście komunikacją miejską. Szczególną uwagę warto zwrócić na sezonowe linie tramwajowe, którymi można wybrać się na gdańskie plaże.

Więcej informacji: Kolejne linie sezonowe i wakacyjne rozkłady jazdy - od soboty 25.06.2022 r.

W lipcu i sierpniu 2021 roku strażnicy podjęli 9802 interwencje. Na sprawców wykroczeń nałożyli prawie 8 tysięcy mandatów. Zlecili odholowanie 120 pojazdów, a 2488 razy użyli blokad. 126 osób funkcjonariusze odwieźli do pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych.