Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Sześć dni kontroli, ponad sześćset interwencji

Autor: Wojciech Siółkowski
Prawie 400 mandatów wystawili strażnicy przez sześć dni na Głównym Mieście sprawcom wykroczeń drogowych. Wzmożone kontrole prowadzone były w czwartek i piątek (21-22 lutego) oraz od poniedziałku do czwartku (25-28 lutego). Zakończenie akcji nie oznacza końca działań. Kierowcy, którzy łamią przepisy, nie mogą liczyć na pobłażliwość mundurowych.
Akcja Główne Miasto2 1200px

Strażnicy interweniowali 607 razy. Na miejscu wystawili 397 mandatów (na łączną kwotę 35 820 zł), udzielili też 33 pouczeń. 7 spraw skończy się w sądzie. 259 razy mundurowi zakładali na koła aut blokady.

W 170 przypadkach funkcjonariusze zostawili kierowcom zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu, co oznacza konieczność stawienia się w siedzibie straży miejskiej i złożenia wyjaśnień. Każda z tych spraw zakończy się mandatem albo pouczeniem lub wnioskiem do sądu.

Restrykcyjne działania ze strony strażników to wynik między innymi licznych skarg mieszkańców, którzy na numer 986 nieustannie zgłaszają zablokowane przejścia dla pieszych, drogi rowerowe i chodniki, jak również inne przypadki łamania przepisów przez kierowców. Celem akcji było ograniczenie liczby popełnianych wykroczeń do minimum.

Akcja Główne Miasto1 1200px

Działania przyniosły efekt. Liczne zapowiedzi wzmożonych kontroli w mediach sprawiły, że część kierowców zwróciła większą uwagę na obowiązujące oznakowanie. Być może dzięki temu auta zniknęły z wielu miejsc, w których kilka dni wcześniej stały i stwarzały zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - mówi zastępca komendanta ds. operacyjnych Andrzej Czeran. Takie akcje są dobrą okazją, by podnosić świadomość kierowców, którzy często nie znają zasad obowiązujących w strefach zamieszkania oraz ograniczonego postoju – dodaje.

W czasie interwencji prowadzący pojazdy wielokrotnie usprawiedliwiali się twierdząc, że od skrzyżowania nie widzieli żadnego znaku zakazu. Byli zaskoczeni, że są w strefie, która obejmuje pewien obszar, a znaki ustawiane są jedynie przy wjazdach stref i obowiązują aż do odwołania.

Jedna z mieszkanek Gdańska podeszła do mnie i zapytała, kiedy wreszcie skończymy tę akcję, żeby znów było tak jak wcześniej. To pokazuje, że w przypadku części osób wciąż potrzebna jest edukacja. Najważniejszy powinien być szacunek dla prawa, a nie strach przed mandatem - podkreśla starszy inspektor Tomasz Siekanowicz z Referatu Interwencyjnego.

Wszyscy musimy zrozumieć, że działania Straży Miejskiej nie są żadną opresją, są skierowane jedynie przeciwko łamiącym prawo i utrudniającym poruszanie się po naszym mieście. Będziemy skutecznie i konsekwentnie egzekwować prawo. Nie zależy nam na dodatkowych wpływach z mandatów, chcemy wytworzyć dobre nawyki, tak aby w przyszłości nie było żadnych powodów do nakładania mandatów - powiedział w rozmowie z portalem gdansk.pl Piotr Borawski, z-ca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Wzmożone kontrole na terenie Głównego Miasta strażnicy będą prowadzić cyklicznie, w różnych terminach i już bez zapowiedzi.

Mapka SOP