Dla strażników wakacje to czas wytężonej pracy. Więcej funkcjonariuszy można wówczas spotkać w miejscach szczególnie chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. Są to Stare i Główne Miasto wraz z Wyspą Spichrzów, a także pas nadmorski – poczynając od Wyspy Sobieszewskiej, przez Stogi i Brzeźno, a na Jelitkowie kończąc. W weekendy i święta od drugiej połowy czerwca do końca sierpnia czas pracy patroli jest wydłużony do godz. 2 w nocy.
Funkcjonariusze podczas patrolowania miasta skupiają się przede wszystkim na egzekwowaniu przepisów dotyczących parkowania pojazdów. Kierowcy najczęściej popełniają wykroczenia polegające na blokowaniu przez samochody skrzyżowań, chodników i ścieżek rowerowych oraz na niszczeniu terenów zielonych i leśnych (np. poprzez nieuprawnione wjazdy do lasu). Warto przy tym pamiętać, że w ścisłym centrum Gdańska funkcjonują specjalne strefy: Strefa Ograniczonej Dostępności (SOD), Strefa Zamieszkania, Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP) oraz Strefa Ograniczonego Postoju (SOP). Dodatkowo w okresie wakacyjnym jest wprowadzana letnia organizacja ruchu i obszar SOD jest powiększany. Przypominamy, że na jego terenie obowiązuje znak B-1 „Zakaz ruchu”. Za jego zignorowanie grozi mandat do 5 tys. zł oraz 8 punktów karnych.
Informacje o letniej organizacji ruchu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni
Mundurowi latem egzekwują też przepisy dotyczące ruchu rowerów, hulajnóg i pieszych. Jednym z częstszych wykroczeń dotyczących hulajnóg jest jazda jednym urządzeniem przez dwie osoby. Funkcjonariusze kontrolują więc, czy użytkownicy hulajnóg stosują się do obowiązujących ich regulacji.
Innym problemem, który nasila się latem, jest tzw. nielegalny handel. Strażnicy w tym roku, podobnie jak w poprzednich, będą egzekwować przepisy dotyczące prowadzenia działalności handlowej, udzielać asyst oraz podejmować interwencje dotyczących nielegalnej sprzedaży. Mundurowi będą również zwracać szczególną uwagę na osoby żebrzące oraz wyłudzające opłaty za parking otwarty. Będą też egzekwować przepisy dotyczące zwierząt. Strażnicy będą wyciągać konsekwencje także wobec osób pijących alkohol w miejscach publicznych oraz egzekwować przepisy dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu i emisji hałasu czy utrzymania czystości w mieście. Podczas zabezpieczania imprez i uroczystości miejskich mundurowi zadbają o ład i porządek. Jednocześnie strażnicy zawsze chętnie służą pomocą mieszkańcom i turystom, w tym m.in. udzielając im informacji.
W lipcu i sierpniu ubiegłego roku strażnicy podjęli 7540 interwencji. Zostało odholowanych 67 aut, a w 1359 przypadkach mundurowi użyli blokad. Na sprawców wykroczeń nałożyli 5843 mandaty. 100 osób odwieźli do pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych. W okresie wakacyjnym dyżurni przyjęli 6908 zgłoszeń.