Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Przedświąteczna wizyta u osób bezdomnych

Przedświąteczna wizyta u osób bezdomnychW natłoku przedświątecznych obowiązków i ostatnich przygotowań do Wigilii spróbujmy dostrzec tych, którym z różnych powodów życie ułożyło się mniej pomyślnie. Nie pozostawajmy obojętni wobec ludzi, którzy w tych wyjątkowych dniach nie poczują domowego ciepła, nie będą cieszyć oczu nastrojowym blaskiem choinki i nie spędzą ani chwili wśród najbliższych przy suto zastawionym stole…

Strażnicy miejscy jeszcze raz odwiedzą miejsca, w których można spotkać osoby bezdomne. Spróbują je przekonać, by przynajmniej czas Bożego Narodzenia spędziły pod dachem, w godnych warunkach i przyjaznej atmosferze, przy ciepłym posiłku.

23 grudnia około godziny 19:00, w sobotni przedświąteczny wieczór, patrole z sześciu referatów dzielnicowych gdańskiej straży wyjadą w teren. Sprawdzą wszystkie miejsca, w których zdarza im się widywać osoby bezdomne. Porozmawiają z każdą z nich. Przypomną, na jakie wsparcie ze strony miasta mogą liczyć ludzie, którzy nie mają dachu nad głową. Upewnią się też, że każdy bezdomny wie o tym, iż co wieczór (także w dni świąteczne) na ulice Gdańska wyjeżdża autobus, w którym można się ogrzać i zjeść ciepłą zupę.

Mundurowi będą wręczać ulotki z ważnymi informacjami: adresami placówek, w których w każdej chwili można poprosić o pomoc oraz rozkładem jazdy autobusu SOS dla bezdomnych. W razie potrzeby przewiozą chętnych do schronisk lub noclegowni.

[gallery link="file" columns="1" ids="16919"]

Być może, osoby z którymi będziemy mieli kontakt stwierdzą, że jednak warto spędzić przynajmniej ten świąteczny czas w zdecydowanie lepszych warunkach od tych, w których znajdują się obecnie. Liczymy na to – mówi Artur Młodawski, kierownik Referatu Dzielnicowego III, inicjator świątecznej akcji na rzecz osób bezdomnych. /posłuchaj/

Działania przeprowadzone zostaną we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta.

[aktualizacja: 24.12.2017 r.]

W ramach działań przeprowadzonych w sobotę 23 grudnia, 10 patroli gdańskiej straży miejskiej odwiedziło 69 miejsc, w których mogli przebywać bezdomni. Funkcjonariusze dotarli do 28 osób. Dwie z nich zdecydowały się na natychmiastowe przyjęcie pomocy i zostały przewiezione do odpowiednich placówek.

Czytaj także: - Nieobojętni wobec bezdomnych