Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Premiera w Miniaturze

Fot. Piotr Pędziszewski (Teatr Miniatura)„Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” – to tytuł edukacyjnego spektaklu dla dzieci, przygotowanego przez Teatr Miniatura we współpracy ze Strażą Miejską w Gdańsku. Przedstawienie miało swoją premierę w niedzielę 29 stycznia, w samo południe. Na widowni zasiadła nie tylko najmłodsza publiczność.

Autorskie przedstawienie aktorów Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki powstało w ramach Sceny Inicjatyw Autorskich. Żartobliwa opowieść dla dzieci od lat 4 nawiązuje do znanej baśni braci Grimm. Uczy dzieci samodzielności i ostrożności. Pomysłodawcy i autorzy tekstu sami opracowali warstwę muzyczną spektaklu oraz piosenki. Do współpracy zaprosili aktora Andrzeja Żaka, który przygotował scenografię i z ogromnym wdziękiem wcielił się w przedstawieniu w różne role.

Premiera w MiniaturzeJest to bajka o rodzeństwie i ich przygodach. Jasiek i Małgośka idą na wagary. Po drodze czeka ich wiele ciekawych niespodzianek. Spotykają różnych, przedziwnych bohaterów, którzy bywają dobrzy, ale bywają też źli – opowiada Magdalena Żulińska.

Najbliżej było nam do dwójki bohaterów dziecięcych, stąd wariacja na temat Jasia i Małgosi. Wątek bezpieczeństwa podpowiedziała nam moja siostra, która jest nauczycielką. Po przeczytaniu tekstu stwierdziła, że bajkę można połączyć z programem profilaktycznym. Stąd pomysł, żeby zaprosić do współpracy Straż Miejską w Gdańsku – mówi Piotr Kłudka.

Premiera w MiniaturzeStrażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki, którzy na co dzień spotykają się z najmłodszymi w szkołach i przedszkolach, tym razem musieli stanąć przed publicznością na deskach profesjonalnego teatru. Były emocje, była trema. Jest różnica między zajęciami w klasie, a występem na scenie w świetle reflektorów. Ten spektakl to połączenie rozrywki i ważnej lekcji na całe życie – twierdzi specjalista Szymon Majchrzak.

Premiera w MiniaturzeWiększej różnicy między występem na scenie, a poprowadzeniem lekcji w szkole nie widzi tymczasem młodszy inspektor Paweł Nadowski. Dla niego większym wyzwaniem jest to, że trzeba stawić czoła publiczności w różnym wieku. Nie jest to zgrany zespół klasowy. W teatrze spotykamy się z dziećmi, które nie znają się na co dzień, nie chodzą razem do szkoły lub przedszkola – podkreśla. Podczas spotkania z mała widownią, podobnie jak w przypadku szkolnych zajęć, korzystamy z naszych programów profilaktycznych: „Bezpieczna droga do szkoły”, Autochodzik” oraz „Postępowanie ze zwierzętami” – dodaje.

Premiera w MiniaturzeZarówno z edukacyjnego wymiaru spektaklu, jak i ze współpracy ze strażą miejską zadowoleni są autorzy sztuki. Marzyło nam się, żeby nie była to tylko dobra zabawa, ale by miało to także wymiar merytoryczny. Chodziło o to, by dzieci wychodząc ze spektaklu zapamiętały coś, co będzie dla nich cenne. A my przypominamy, że dziecko musi być ostrożne i choć jest bardzo małe, też musi brać za siebie odpowiedzialność – podkreśla Magdalena Żulińska.

Premiera w MiniaturzeTwórcom spektaklu zależało, by trafić i do najmłodszego widza i do tego starszego. Z innych rzeczy śmieją się dzieci, z innych dorośli. Myślę, że udało się to pogodzić. Wszyscy bawią się w miarę dobrze. Pierwsze recenzje już mamy – mówi Piotr Kłudka i dodaje: Nie było źle!

Zdają się to potwierdzać opinie, które można było usłyszeć po spektaklu. Sztuka bardzo mi się podobała i wiele się też nauczyłam o bezpieczeństwie: że trzeba nosić odblaski i nie wolno podawać adresu obcym – powiedziała 9-letnia Marta. Zdaniem jej rówieśniczki Leny, ciekawie było gdy mówiła straż miejska. Nauczyłam się robić pozycję żółwia i jak się chronić przed złym psem – stwierdziła 9-latka. Pozycję żółwia zapamiętała też 8-letnia Wiktoria, która przy okazji przypomniała sobie jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

Premiera w MiniaturzeZ efektów współpracy aktorów i strażników na scenie zadowolona jest dyrekcja „Miniatury”. To jeden z ciekawszych projektów, realizowanych w naszym teatrze. Jest misja edukacyjna. Do dzieci trafiają istotne informacje, dotyczące zachowania na co dzień. Ta wiedza jest przekazywana w sposób wzorcowy – uważa dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura Romuald Wicza-Pokojski. Dodaje, że jest bardzo zaskoczony aktorskimi umiejętnościami mundurowych. Cały spektakl jest pełen uroku. Natomiast ta część, w której na scenę wchodzą strażnicy jest nie mniej atrakcyjna niż samo widowisko. To bardzo dobra forma współpracy z naszą widownią, żeby móc jej przekazać kilka życiowych prawd – podkreśla.

Lalki i maski do spektaklu zaprojektowała Agata Żukiewicz, studentka wydziału rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spektakl trwa około 60 minut.

Tu znajdziesz więcej informacji o repertuarze Teatru Miniatura i o możliwości zakupu biletów… [gallery link="file" ids="15318,15319,15320, 15321,15322,15323"]

Zdjęcia ze spektaklu: Piotr Pędziszewski (Teatr Miniatura)

Czytaj także:

- Nasz debiut na deskach teatru - Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

[video youtube="R0WV3CO35nQ"]

„Jasiek i Małgośka…” w mediach:

- Radio Gdańsk (wiadomości, Salon Artystyczny) - Radio Plus - gdansk.pl - trojmiasto.pl - naszemiasto.pl - portalpomorza.pl - polnocna.tv - e-teatr.pl - Dziennik Teatralny