Autorskie przedstawienie aktorów Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki powstało w ramach Sceny Inicjatyw Autorskich. Żartobliwa opowieść dla dzieci od lat 4 nawiązuje do znanej baśni braci Grimm. Uczy dzieci samodzielności i ostrożności. Pomysłodawcy i autorzy tekstu sami opracowali warstwę muzyczną spektaklu oraz piosenki. Do współpracy zaprosili aktora Andrzeja Żaka, który przygotował scenografię i z ogromnym wdziękiem wcielił się w przedstawieniu w różne role.
Jest to bajka o rodzeństwie i ich przygodach. Jasiek i Małgośka idą na wagary. Po drodze czeka ich wiele ciekawych niespodzianek. Spotykają różnych, przedziwnych bohaterów, którzy bywają dobrzy, ale bywają też źli – opowiada Magdalena Żulińska.
Najbliżej było nam do dwójki bohaterów dziecięcych, stąd wariacja na temat Jasia i Małgosi. Wątek bezpieczeństwa podpowiedziała nam moja siostra, która jest nauczycielką. Po przeczytaniu tekstu stwierdziła, że bajkę można połączyć z programem profilaktycznym. Stąd pomysł, żeby zaprosić do współpracy Straż Miejską w Gdańsku – mówi Piotr Kłudka.
Strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki, którzy na co dzień spotykają się z najmłodszymi w szkołach i przedszkolach, tym razem musieli stanąć przed publicznością na deskach profesjonalnego teatru. Były emocje, była trema. Jest różnica między zajęciami w klasie, a występem na scenie w świetle reflektorów. Ten spektakl to połączenie rozrywki i ważnej lekcji na całe życie – twierdzi specjalista Szymon Majchrzak.
Większej różnicy między występem na scenie, a poprowadzeniem lekcji w szkole nie widzi tymczasem młodszy inspektor Paweł Nadowski. Dla niego większym wyzwaniem jest to, że trzeba stawić czoła publiczności w różnym wieku. Nie jest to zgrany zespół klasowy. W teatrze spotykamy się z dziećmi, które nie znają się na co dzień, nie chodzą razem do szkoły lub przedszkola – podkreśla. Podczas spotkania z mała widownią, podobnie jak w przypadku szkolnych zajęć, korzystamy z naszych programów profilaktycznych: „Bezpieczna droga do szkoły”, Autochodzik” oraz „Postępowanie ze zwierzętami” – dodaje.
Zarówno z edukacyjnego wymiaru spektaklu, jak i ze współpracy ze strażą miejską zadowoleni są autorzy sztuki. Marzyło nam się, żeby nie była to tylko dobra zabawa, ale by miało to także wymiar merytoryczny. Chodziło o to, by dzieci wychodząc ze spektaklu zapamiętały coś, co będzie dla nich cenne. A my przypominamy, że dziecko musi być ostrożne i choć jest bardzo małe, też musi brać za siebie odpowiedzialność – podkreśla Magdalena Żulińska.
Twórcom spektaklu zależało, by trafić i do najmłodszego widza i do tego starszego. Z innych rzeczy śmieją się dzieci, z innych dorośli. Myślę, że udało się to pogodzić. Wszyscy bawią się w miarę dobrze. Pierwsze recenzje już mamy – mówi Piotr Kłudka i dodaje: Nie było źle!
Zdają się to potwierdzać opinie, które można było usłyszeć po spektaklu. Sztuka bardzo mi się podobała i wiele się też nauczyłam o bezpieczeństwie: że trzeba nosić odblaski i nie wolno podawać adresu obcym – powiedziała 9-letnia Marta. Zdaniem jej rówieśniczki Leny, ciekawie było gdy mówiła straż miejska. Nauczyłam się robić pozycję żółwia i jak się chronić przed złym psem – stwierdziła 9-latka. Pozycję żółwia zapamiętała też 8-letnia Wiktoria, która przy okazji przypomniała sobie jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.
Z efektów współpracy aktorów i strażników na scenie zadowolona jest dyrekcja „Miniatury”. To jeden z ciekawszych projektów, realizowanych w naszym teatrze. Jest misja edukacyjna. Do dzieci trafiają istotne informacje, dotyczące zachowania na co dzień. Ta wiedza jest przekazywana w sposób wzorcowy – uważa dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura Romuald Wicza-Pokojski. Dodaje, że jest bardzo zaskoczony aktorskimi umiejętnościami mundurowych. Cały spektakl jest pełen uroku. Natomiast ta część, w której na scenę wchodzą strażnicy jest nie mniej atrakcyjna niż samo widowisko. To bardzo dobra forma współpracy z naszą widownią, żeby móc jej przekazać kilka życiowych prawd – podkreśla.
Lalki i maski do spektaklu zaprojektowała Agata Żukiewicz, studentka wydziału rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spektakl trwa około 60 minut.
Tu znajdziesz więcej informacji o repertuarze Teatru Miniatura i o możliwości zakupu biletów…
Czytaj także:
- Nasz debiut na deskach teatru
- Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!
„Jasiek i Małgośka…” w mediach:
- Radio Gdańsk (wiadomości, Salon Artystyczny)
- Radio Plus
- gdansk.pl
- trojmiasto.pl
- naszemiasto.pl
- portalpomorza.pl
- polnocna.tv
- e-teatr.pl
- Dziennik Teatralny