Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Patrz na znaki! Strażnicy w akcji

Patrz na znaki! Strażnicy w akcjiWzmożone kontrole przeprowadzi w najbliższych dniach straż miejska w Strefach Ograniczonego Postoju na terenie Gdańska. Celem działań jest przypomnienie zasad parkowania pojazdów w SOP oraz dyscyplinowanie tych kierowców, którzy kodeks drogowy mają za nic. Kto złamie przepisy, niech spodziewa się kary! Mamy nadzieję, że kierowcy nie dadzą nam powodów do wypisywania mandatów...

Gdzie te strefy?

Stref Ograniczonego Postoju (SOP) jest sześć: Główne Miasto (AG), Stare Miasto (AS), Wrzeszcz (AW), Aniołki (BA), Oliwa (BO) oraz Przymorze (BP). Są one połączone ze Strefami Płatnego Parkowania (SPP). Kierowca, który chce zaparkować pojazd na terenie SOP, musi znać obowiązujące tam zasady!

Tu znajdziesz listę ulic objętych SOP i SPP

Jak to działa?

Patrz na znaki! Strażnicy w akcjiPrzy wjazdach do każdej ze stref stoją znaki B-39 (strefa ograniczonego postoju) z informacją, że zakaz nie dotyczy posiadacza identyfikatora wydanego przez zarządcę drogi.

Każdy, kto ma taki dokument (m.in. mieszkaniec), może zaparkować auto w strefie na ogólnych zasadach - czyli tam, gdzie pozwalają na to przepisy Prawa o Ruchu Drogowym (w odpowiedniej odległości od przejść przez jezdnię i skrzyżowań, poza drogami i pasami dla rowerów, uwzględniając obowiązek pozostawienia pieszym 1,5 metra szerokości chodnika).

Ten kto nie ma identyfikatora, może jedynie zatrzymać się na terenie SOP (do jednej minuty). Parkowanie dozwolone jest tylko na miejscach płatnych, oznakowanych znakami pionowymi i poziomymi.

Podstawowa zasada obowiązująca w Strefie Ograniczonego Postoju:

Mam identyfikator? – strefa mnie nie dotyczy.

Nie mam identyfikatora? – parkuję tylko na miejscu płatnym!

Patrz na znaki! Strażnicy w akcjiZaparkowanie samochodu w Strefie Ograniczonego Postoju bez odpowiedniego identyfikatora oznacza dla kierowcy mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.

Kierowcy, którzy zignorują znaki i popełnią w Strefie Ograniczonego Postoju wykroczenia drogowe, muszą liczyć się z interwencją straży miejskiej lub policji. Należności z tytułu postoju na miejscach płatnych egzekwują pracownicy SPP (Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni).

Strażnicy ruszają do akcji

Działania straży miejskiej rozpoczną się w czwartek 21 września w Oliwie i Wrzeszczu. W kolejnych dniach akcją objęte zostaną wszystkie Strefy Ograniczonego Postoju na terenie Gdańska. Wzmożone kontrole będą prowadzone przynajmniej do końca września.

Od początku kwietnia, gdy wprowadzone zostały strefy ograniczonego postoju, w związku z niezastosowaniem się do znaku B-39 strażnicy miejscy podjęli 339 interwencji. 165 z nich zakończyło się mandatami, 87 pouczeniami, a 3 skierowaniem wniosku do sądu. 84 sprawy są wciąż prowadzone.