Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP) obejmuje swoim zasięgiem Główne i Stare Miasto oraz fragment ulicy 3 Maja. Dodatkowo dołączył do niej nowy sektor Długie Ogrody, którego teren znajduje się między ulicami: Długie Ogrody, Angielską Groblą, Szafarnią a Długą Groblą. Poza wymienionymi ulicami opłaty pobierane są także na: Spichrzowej, Żytniej, Pszennej, Chmielnej, Ołowianka, Dziewanowskiego, Motławskiej, Seredyńskiego, Św. Barbary, Szopy, Łąkowej do Podwala Przedmiejskiego i Sadowej. Za postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania trzeba płacić przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 9.00 do 20.00.
Należy pamiętać, że Strefa Ograniczonego Postoju (SOP) znajdująca się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania obowiązuje przez całą dobę! Oznaczona jest znakiem B-39 z informacją, że zakaz postoju nie dotyczy posiadaczy identyfikatorów wydanych przez zarządcę drogi. Podstawowa zasada obowiązująca w SOP: Mam identyfikator? – strefa mnie nie dotyczy. Nie mam identyfikatora? – parkuję tylko na miejscu płatnym! Za niestosowanie się do zasad obowiązujących w SOP grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.
Szczególne zasady obowiązujące w SOP znajdziesz tutaj.
W Strefach Płatnego Parkowania obowiązują nowe stawki za postój. Aby ułatwić kierowcom zorientowanie się w lokalizacji konkretnych stref zostały one oznaczone trzema kolorami:
- CZERWONY to Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania – Stare Miasto, 3 Maja, Główne Miasto, Długie Ogrody. Pobór opłat odbywa się codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9.00-20.00.
- NIEBIESKI to sektory: Młode Miasto, Wrzeszcz Politechnika, Wrzeszcz Górny, a także w lipcu i sierpniu Jelitkowo. Pobór opłat odbywa się od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) w godz. 9.00–17.00.
- ZIELONY to sektory: Aniołki, Oliwa oraz Przymorze. Pobór opłat odbywa się od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) w godz. 9.00–15.00.
Szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku, obowiązujących stawek za postój, procedur wydawania kart abonamentowych i zryczałtowanych znajdują się na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce „Strefa Płatnego Parkowania”.
Do 31 sierpnia br. na obszarze Starego i Głównego Miasta obowiązuje zmieniona organizacja ruchu:
- jednokierunkowy ruch oraz wyznaczone dodatkowe miejsca postojowe na ulicach: Podwale Staromiejskie (od skrzyżowania z ul. Lawendową), Grodzka, Wapiennicza w relacji do ul. Stara Stocznia,
- jednokierunkowy ruch oraz wyznaczone dodatkowe miejsca postojowe na ulicach: Igielnicka, Stolarska od skrzyżowania z ul. Podwale Staromiejskie do skrzyżowania z ul. Refektarską w relacji do ul. Łagiewniki,
- odwrócenie kierunku ruchu na ulicach: Mniszki w relacji od skrzyżowania z ul. Brygidki do skrzyżowania z ul. Katarzynki, Szklary w relacji od skrzyżowania z ul. Szeroką do Podwala Staromiejskiego oraz Lawendowej w relacji od skrzyżowania z ul. Świętojańską do Podwala Staromiejskiego.
Granice Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) na Głównym Mieście zostały przesunięte do ulicy Podwale Staromiejskie. W rozszerzonej SOD oprócz dotychczasowych ulic znajdą się także: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla III, Grobla II, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza, Tandeta, Różana, Zaułek Zachariasza Zappio, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana. Nowością w stosunku do ubiegłego roku będzie wprowadzenie Strefy Ograniczonej Dostępności na ul. Sukienniczej na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni.
W Strefie Ograniczonej Dostępności obowiązuje znak B-1 „zakaz ruchu”. Aby poruszać się w SOD samochodem należy posiadać identyfikator IGM. Informacje o tym, kto jest uprawniony do jego otrzymania i jak go wyrobić można znaleźć na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce Strefa Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście.
Dodatkowo w Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście znajduje się strefa zamieszkania. Obowiązuje na niej pierwszeństwo ruchu pieszego, maksymalna prędkość pojazdów do 20 km/h oraz postój wyłącznie w miejscach wyznaczonych.
Każdy kierowca, który złamie przepisy obowiązujące w SOD, powinien liczyć się z konsekwencjami. Za zignorowanie znaku B-1 strażnik miejski może wystawić mandat do 500 złotych i 5 punktów karnych. Za postój w strefie zamieszkania w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny.