Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Letnie zadania strażników

Autor: Marta Drzewiecka
Okres wakacji jest dla mundurowych prawdziwym wyzwaniem. Główne i Stare Miasto są tłumnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Podobnie jest z plażami i nadmorskimi deptakami, które przyciągają licznych amatorów plażowania i spacerów. Dlatego też latem w tych miejscach jest więcej patroli niż zwykle, a funkcjonariusze skupiają się na zapewnieniu porządku i działaniach prewencyjnych.
Patrol_wjazd do SOD.JPG

Czym zajmują się strażnicy? Przede wszystkim egzekwowaniem przepisów dotyczących parkowania pojazdów, ale też ruchu pieszych i rowerów. Każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują bowiem określone zasady, których należy przestrzegać także podczas letniego odpoczynku.

Mundurowi reagują, gdy dochodzi do zakłócania spokoju i porządku. Bezkarni nie mogą się czuć ci, którzy spożywają alkohol w miejscach publicznych. Funkcjonariusze zwracają też uwagę na osoby bezdomne i żebrzące, zwłaszcza jeśli proceder ten dotyczy najmłodszych. Podejmują również interwencje wobec osób trudniących się nielegalnym handlem i udzielają asyst pracownikom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podczas likwidacji stoisk, na które właściciele nie uzyskali pozwolenia.

W naszym kraju nadal obowiązuje stan epidemii, dlatego też strażnicy egzekwują aktualnie obowiązujące nakazy, zakazy i obowiązki związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

Miejsca, w których mundurowych można spotkać najczęściej to przede wszystkim: Główne i Stare Miasto oraz Wyspa Spichrzów, a także Wyspa Sobieszewska, Stogi, Górki Zachodnie, Brzeźno i Park Reagana. Przy okazji warto podkreślić, że nie ma takiej możliwości, by w każdym miejscu, w którym dochodzi do naruszania przepisów przez wiele godzin stał patrol. Stąd ważne jest, by reagowali także mieszkańcy i turyści, zgłaszając przypadki łamania prawa do straży miejskiej lub policji.

W lipcu i sierpniu 2019 roku strażnicy podjęli 7316 interwencji. Na sprawców wykroczeń nałożyli ponad 3 i pół tysiąca mandatów. Zlecili odholowanie 133 pojazdów, a 1214 razy użyli blokad. 199 osób funkcjonariusze odwieźli do pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych.

Przypominamy!

W związku z powstaniem Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania i zmienioną tymczasowo organizacją ruchu w Śródmieściu Gdańska, kierowcy powinni zwracać baczną uwagę na aktualne oznakowanie. Odradzamy jazdę na pamięć oraz bezkrytyczne stosowanie się do wskazówek nawigacji!

Aby uniknąć drogowego chaosu w Strefie Ograniczonej Dostępności, przy wjazdach do niej stoją patrole, które między innymi sprawdzają pozwolenia na wjazd na teren SOD.

Czytaj także: Nowe strefy parkingowe i letnia organizacja ruchu