Sekcja Kontroli Odpadów ma już ponad trzy lata. Powstała w październiku 2020 roku na mocy porozumienia pomiędzy Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku i strażą miejską. Celem jej powstania było przede wszystkim:
- uszczelnienie gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi,
- kontrola i monitorowanie właściwego sposobu postępowania z odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości,
- eliminacja nielegalnych wysypisk poprzez stałą kontrolę i monitorowanie miejsc nieprzeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych,
- egzekwowanie obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska.
Sekcję odpadową tworzy obecnie sześciu doświadczonych funkcjonariuszy z wieloletnim stażem w straży miejskiej. Podczas codziennej służby współpracują z różnymi podmiotami, a ich działania obejmują porządek, aspekty prawne oraz wszelką dokumentację związaną z organizacją Miejsc Gromadzenia Odpadów (MGO). Oprócz Wydziału Gospodarki Komunalnej (WGK) sekcja współpracuje także z firmami zajmującymi się wywozem odpadów na terenie Gminy Miasta Gdańska, miedzy innymi w zakresie ewidencji i kontroli pojemników na odpady.
W minionym roku na zlecenie WGK funkcjonariusze z Sekcji Kontroli Odpadów zrealizowali 399 spraw. W kooperacji z innymi podmiotami takim jak: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ), Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS), Gdańskie Nieruchomości (GN) strażnicy zrealizowali 372 sprawy porządkowe. W tej liczbie mieszczą się także zgłoszenia przesłane przez mieszkańców za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu lub pod numer 986. Dodatkowo funkcjonariusze przeprowadzili 793 inspekcje porządkowe wokół MGO.
Podczas wykonywania swoich zadań strażnicy niejednokrotnie sięgali po bloczki mandatowe wobec osób, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów. Sekcja najczęściej stosowała art. 117 i 145 Kodeksu wykroczeń oraz art. 10 ust. 2 i 2a ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach. W sumie mundurowi nałożyli na sprawców wykroczeń 160 mandatów na łączną kwotę 17520 zł oraz 11 osób pouczyli. Osiągnięcia te świadczą o konsekwentnym egzekwowaniu przepisów i dbałości o przestrzeganie norm związanych z gospodarką odpadami przez naszych funkcjonariuszy.
Jednak nie tylko liczby składają się na wyniki pracy Sekcji Kontroli Odpadów. Funkcjonariusze stawiają także na edukację mieszkańców w zakresie właściwej gospodarki odpadami. Okazją do takich prelekcji i spotkań z gdańszczanami były dyżury altanowe, w których strażnicy uczestniczyli wspólnie z pracownikami WGK. Spotkania odbywały się w dniach 30-31 sierpnia, a punkty informacyjno-edukacyjne były zlokalizowane w czterech lokalizacjach:
- ul. Lawendowe Wzgórze 6,
- ul. Sympatyczna 20,
- ul. Piotrkowska 2,
- ul. Warszawska 19.
Rok wcześniej dyżury odbywał się w dniach 10-11 października, a namioty z napisem „Segreguję odpady” pojawiły się w dzielnicach Piecki-Migowo, Żabianka i Orunia.
O skutecznych działaniach strażników z Referatu Ekologicznego pisaliśmy także na naszej stronie internetowej. Przykładowe artykuły dostępne są pod linkami poniżej:
https://strazmiejska.gda.pl/aktualnosci/nie-odbierali-smieci-przez-brak-segregacji,a,7340
Podsumowując, Sekcja Kontroli Odpadów w roku 2023 odniosła sukcesy zarówno w obszarze rutynowych kontroli, jak i w skutecznych interwencjach, tym samym wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z gospodarką odpadami. Jej działania wpisują się w dążenia do efektywnego i zrównoważonego zarządzania odpadami, przyczyniając się do ochrony środowiska i zapewnienia czystości przestrzeni miejskiej.