Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

762. Jarmark św. Dominika: w sobotę ceremonia otwarcia

Autor: Robert Kacprzak
Przez trzy kolejne tygodnie to kupcy będą rządzić Gdańskiem. W sobotnie południe odbiorą klucz do bram miasta. Uroczysta ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika odbędzie się przed Dworem Artusa. Nad spokojnym przebiegiem całego wydarzenia będą między innymi czuwać strażnicy miejscy.
sm gdansk jarmark dwor artusa 1200ppx

W tym roku jedna największych imprez plenerowych w Europie rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia. Na odwiedzających będzie czekało ponad 700 stoisk rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Przypominamy, że w ścisłym centrum miasta obowiązuje letnia organizacji ruchu. W szczególności apelujemy do kierowców, aby zapoznali się z obowiązującymi zmianami i unikali jazdy „na pamięć”, nie ufali bezkrytycznie nawigacji i zwracali uwagę na znaki drogowe.

Czytaj także „Wakacyjna organizacja ruchu w Śródmieściu”

jarmark 2022 organizacja
źródło: www.jarmarkswdominika.pl

Latem Strefa Ograniczonej Dostępności poszerza swoje granice. Nad ograniczeniem ruchu nieuprawnionych pojazdów w jej obszarze oraz na terenie jarmarku będą czuwały między innymi stałe posterunki zlokalizowane na wjazdach ulic św. Ducha i Tobiasza. Strażnicy miejscy będą kontrolowali identyfikatory uprawniające do wjazdu w strefę. Kierowcom bez odpowiednich pozwoleń wskażą parkingi.

Lokalizacja parkingów na jarmarkswdominika.pl

sm gdansk u furty 1200ppx

Mundurowi będą przede wszystkim dbali, aby nie dochodziło do zakłócania spokoju i porządku. Surowych konsekwencji mogą spodziewać się ci, którzy piją alkohol w miejscach publicznych. Zwrócą też uwagę na osoby bezdomne i żebrzące, w szczególności te, które będą wykorzystywać do tego celu dzieci i zwierzęta. Strażnicy miejscy będą udzielać też asyst pracownikom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podczas likwidacji stoisk osób, które trudnią się nielegalnym handlem. Funkcjonariusze będą też interweniować w przypadku łamania przepisów przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i pieszych.

sm gdansk jarmark skutery 1200ppx.JPG

Kierowcy, którzy mimo utrudnień wybiorą się na jarmark samochodem muszą pamiętać, że postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) jest płatny 7 dni w tygodniu w godzinach od 9.00 do 20.00. Dodatkowo Strefa Ograniczonego Postoju znajdująca się w ŚSPP obowiązuje całą dobę. Bez odpowiedniego identyfikatora postój na jej terenie możliwy jest jedynie na wyznaczonych płatnych miejscach! Osoby, które zaparkują swoje auta wbrew przepisom będą musiały liczyć się z konsekwencjami. Jedno z priorytetowych zadań strażników miejskich to egzekwowanie przepisów ruchu drogowego.

Specjalny parking przy Polsat Plus Arena Gdańsk

Aby nie tracić czasu na szukanie miejsca postojowego w centrum miasta warto skorzystać z Park& Ride, które będzie uruchomione na czas jarmarku. Każdy kto zaparkuje auto na parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk przy ul. Żaglowej 11 lub AmberExpo może dojechać na Jarmark św. Dominika specjalną pospieszną linią autobusową, a następnie wrócić nią do swojego samochodu. Parking P3 będzie dostępny codziennie między 23 lipca a 14 sierpnia od 9:00 do 21:00. Niezależnie od czasu postoju obowiązuje na nim stała opłata 20 zł, a wówczas przejazd autobusem jest bezpłatny. Specjalne autobusy będą jeździć co 30 minut, w godzinach otwarcia parkingu. Przejazd sprzed AmberExpo na teren Jarmarku św. Dominka (parking przy pomniku Jana III Sobieskiego będzie trwał mniej niż 20 minut. Po drodze autobusy będą zatrzymywać się tylko przy Dworcu Głównym.

jarmark 2022 mapa
źródło: www.jarmarkswdominika.pl

Uroczyste otwarcie 762. Jarmarku św. Dominika odbędzie się w sobotnie południe, 23 lipca ceremonią przekazania kupcom klucza do bram miasta i odegrania specjalnego hejnału. Następnie spod przedproży Dworu Artusa wyruszy barwny korowód, który przejdzie ulicami miasta.

Program jarmarku na jarmarkswdominika.pl