Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

XIII Olimpiada: uroczyste wręczenie głównej nagrody

Laureaci pierwszego i drugiego miejsca w tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie odebrali nagrody z rąk zastępcy Prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotra Borawskiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, w szeregi której wstąpi zwycięzca konkursu.
XIII Olimpada Wiedzy o Bezpieczeństwie wręczenie nagród laureatom

Niestety obecna sytuacja nie pozwoliła na to, by finał odbył się w dotychczasowej formule. Nie było, wzorem lat ubiegłych, przesłuchań finalistów i uroczystej gali, która w tym roku miała mieć miejsce w Rumi. Ostatni etap konkursu musiał odbyć się korespondencyjnie. Tegoroczną edycję konkursu wygrał Sebastian Freda z Tczewa. Na drugim miejscu znalazł się Michał Konopko z Gdańska. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Kreft z Rumi.  

14 grudnia w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej nagrody odebrali zwycięzca Olimpiady i zdobywca drugiego miejsca. Wręczył im je zastępca Prezydenta Gdańska Piotr Borawski wraz z rektorem uczelni profesorem Zbigniewem Machalińskim  

Nasi laureaci w tym roku są trochę poszkodowani. Laury, które zaraz będą waszym udziałem, nie będą może w takiej uroczystej formie jak to zwykle bywało - zauważył prezydent Piotr Borawski. Chciałbym wam jednak bardzo pogratulować. W każdej edycji startuje bardzo wielu uczestników i myślę , że moment, kiedy się ją wygrywa bądź zdobywa jedną z pierwszych nagród to niesamowite wyróżnienie. Wynikające z wiedzy, umiejętności i z pomysłu, w jaki sposób chce się je zaprezentować. Dziękuję serdecznie wszystkim, dzięki którym ta Olimpiada istnieje i tak świetnie się rozwija, zarówno strażom miejskim, jak i naszym partnerom z uczelni – dodał. 

XIII Olimpada Wiedzy o Bezpieczeństwie rozmowa z laureatami

Do udziału w XIII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Pomorscy rowerzyści” zgłosiło się 1777 uczniów z 44 pomorskich szkół ponadpodstawowych. W pierwszym etapie konkursu test rozwiązywało 1382 uczestników w 11 miastach. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 513 osób. Spośród nich wyłoniono 32 finalistów. Ostatecznie prace finałowe przesłało 20 uczniów. Spośród nich komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę.

Uczestnicy mieli za zadanie zdiagnozować najważniejsze problemy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów w swoim miejscu zamieszkania i zaproponować rozwiązania. Komisja konkursowa oceniała między innymi wartość merytoryczną każdej pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.  

Na zwycięzcę XIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie czekał między innymi darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia, ufundowany przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Nagrody rzeczowe otrzymali wszyscy finaliści. W poprzednich edycjach konkursu były to między innymi: laptopy, tablety, smartfony, czytniki e-book, rowery, aparaty fotograficzne oraz kursy prawa jazdy. Szkolny koordynator, który przygotował zwycięzcę Olimpiady, dostał indeks na darmowe studia podyplomowe w GWSH. Z uwagi na obecną sytuację pozostałe nagrody zostały wręczone w siedzibach poszczególnych straży miejskich w indywidualnie ustalonych terminach. 

XIII Olimpada Wiedzy o Bezpieczeństwie logo organizatorów

Głównymi organizatorami konkursu są: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Partnerzy to: Urząd Miejski w Gdańsku (Wydział Rozwoju Społecznego) oraz straże miejskie z: Chojnic, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Władysławowa.  

Honorowy patronat nad XIII Olimpiadą Wiedzy o Bezpieczeństwie "Pomorscy rowerzyści" sprawuje Pomorski Kurator Oświaty.