Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

XIII Olimpiada: Poznaliśmy zwycięzcę!

Tegoroczną edycję konkursu wygrał Sebastian Freda z Tczewa. Na drugim miejscu znalazł się Michał Konopko z Gdańska. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Kreft z Rumi. Tym razem finaliści zmierzyli się z tematem bezpieczeństwa rowerzystów.
XIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczenstwie temat przewodni

Niestety obecna sytuacja nie pozwoliła na to, by finał odbył się w dotychczasowej formule. Nie było, wzorem lat ubiegłych, przesłuchań finalistów i uroczystej gali. Ostatni etap konkursu odbył się korespondencyjnie. Do udziału w XIII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Pomorscy rowerzyści” zgłosiło się 1777 uczniów z 44 pomorskich szkół ponadpodstawowych. W pierwszym etapie konkursu test rozwiązywało 1382 uczestników w 11 miastach. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 513 osób. Spośród nich wyłoniono 32 finalistów. Ostatecznie prace finałowe przesłało 20 uczniów. Spośród nich komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę.

Uczestnicy mieli za zadanie zdiagnozować najważniejsze problemy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów w swoim miejscu zamieszkania i zaproponować rozwiązania. Komisja konkursowa oceniała między innymi wartość merytoryczną każdej pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu. 

Na zwycięzcę XIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie czeka już między innymi darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia, ufundowany przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Nagrody rzeczowe otrzymają wszyscy finaliści. W poprzednich edycjach konkursu były to między innymi: laptopy, tablety, smartfony, czytniki e-book, rowery, aparaty fotograficzne oraz kursy prawa jazdy. Szkolny koordynator, który przygotował zwycięzcę Olimpiady, dostanie indeks na darmowe studia podyplomowe w GWSH. Nagrody zostaną wręczone w siedzibach poszczególnych straży miejskich w ustalonych indywidualnie terminach. 

Głównymi organizatorami konkursu są: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Partnerzy to: Urząd Miejski w Gdańsku (Wydział Rozwoju Społecznego) oraz straże miejskie z: Chojnic, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Władysławowa. 

XIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczenstwie logo organizatorow

Honorowy patronat nad XIII Olimpiadą Wiedzy o Bezpieczeństwie "Pomorscy rowerzyści" sprawuje Pomorski Kurator Oświaty. 

Klasyfikcja końcowa XIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie: 
 1. Freda Sebastian (Tczew)
 2. Konopko Michał (Gdańsk)
 3. Kreft Wiktoria (Rumia)
 4. Wasiniewska Julia (Starogard Gdański)
 5. Figat Aleksandra (Chojnice)
 6. Pałubicka Wiktoria (Chojnice)
 7. Majchrzak Emilia (Starogard Gdański)
 8. Wrosz Jadwiga (Rumia)
 9. Wiśniewska Zuzanna (Rumia)
 10. Depka-Prądzyńska Agata (Kartuzy)
 11. Chmura Jan (Malbork) 
 12. Oberzig Kinga (Władysławowo)
 13. Ćwikliński Stefan (Pelplin)
 14. Ostrowska Maja (Kwidzyn)
 15. Pułka Emanuel (Kwidzyn)
 16. Talaśka Jakub (Tczew)
 17. Brzeski Grzegorz (Gdańsk)
 18. Hartman Dawid (Tczew)
 19. Piróg Szymon (Malbork)
 20. Dunajski Mateusz (Starogard Gdański)