Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Z szacunku dla natury

Autor: Andrzej Hinz
Każdego roku, gdy nadejdzie wiosna, przyroda budzi się do życia. Wraz z nią na świat przychodzą liski, króliki, sarenki, a także ptaki. Niestety często zdarza się, że ludzie widząc takie maluchy zabierają je z ich środowiska, ponieważ są przekonani, że zostały porzucone. Nic bardziej mylnego. Prawdopodobnie w pobliżu są ich rodzice, którym zabieramy potomstwo.
podlot zięba.JPG

W przypadku zwierząt ich dotykanie, zabieranie lub zakłócanie ich naturalnych procesów życiowych ma negatywny wpływ na ich zdrowie, rozwój oraz szanse na przetrwanie. Często takie działania przynoszą więcej szkody niż pożytku. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, dlaczego powinniśmy pozostawić młode zwierzęta i ptaki w spokoju:

  • Niepotrzebne oddziaływanie na życie młodych zwierząt zakłóca naturalny proces ich rozwoju. Zjawiskiem naturalnym jest to, że matki pozostawiają swoje potomstwo na krótkie okresy, by szukać pożywienia lub odpocząć. Każde ingerowanie w ten proces może prowadzić do rozłączenia potomstwa od rodziców.
  • Dotykanie lub zabieranie młodych zwierząt i ptaków może powodować u nich niepotrzebny stres. Ponadto możemy na zwierzęta przenieść wirusy i bakterie, na które nie są one odporne. Tym samym mogą powodować zanik odporności i wywołać choroby. W skrajnych przypadkach takie działania mogą zwiększać ryzyko śmierci.
  • Wiele gatunków zwierząt jest prawnie chronionych. Dotykanie lub zabieranie młodych osobników może być naruszeniem tych przepisów i prowadzić do konsekwencji prawnych dla osoby dokonującej takich działań.
podlot wróbla

Jak zatem postępować?

W przypadku znalezienia podlota (młodego ptaka, który jeszcze nie potrafi latać) powinniśmy upewnić się, czy nic złego mu się nie dzieje, czy nie jest połamany, ranny lub osłabiony. Jeżeli zwierzęciu nic nie jest, to najlepiej odłożyć je na bok, w trawie, w ściółce albo posadzić na gałęzi w pobliżu miejsca, gdzie je znaleźliśmy. Wówczas dorosłe osobniki będą mogły malucha dalej karmić i obronić w razie potrzeby. W pozostałych przypadkach najlepiej nie dotykać młodych zwierząt i się oddalić.

podloty dokarmiane przez samicę 2.JPG

Kiedy powinniśmy interweniować i pomagać zwierzętom?
• gdy są ranne
• gdy leżą bezwładnie na boku
• gdy ptak ma braki w upierzeniu
• gdy ptak siedzi na ogonie
• gdy ptak ma opuszczone jedno lub oba skrzydła

Więcej informacji na: www.gdansk.pl/wiadomosci/Jak-pomoc-malemu-ptaszkowi,a,143976
ostoja.gda.pl/piskleta-i-podloty-czyli-jak-nie-zostac-porywaczem-ptasich-dzieci/