Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Pszczoły na rowerze

Autor: Robert Kacprzak
Pewnej kobiecie nie było do śmiechu, gdy wróciła na parking dla rowerów i okazało się, że jej jednoślad jest już zajęty. Pojazd upatrzył sobie rój pszczół i owady ani myślały go opuścić. Na miejsce zostały wezwane służby i pszczelarz.
rój pszczół uczepiony na kierownicy

Piątek, 28 czerwca. Kilka minut po 13:00 do strażników miejskich wpłynęła informacja o pszczołach, które przysiadły na jednym z rowerów przy galerii handlowej. Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego oraz strażacy.

Rój liczył kilkadziesiąt tysięcy osobników. Pszczoły jako miejsce do odpoczynku upatrzyły sobie jeden z rowerów nieopodal galerii handlowej oraz przystanków autobusowych przy ul. Wały Jagiellońskie. Teren wokół roweru został wygrodzony, ponieważ w pobliżu przechadzały się tłumy przechodniów. Wokół też zbierali się zaciekawieni gapie. Funkcjonariusze obawiali się, że pszczoły mogą zrobić się agresywne i kogoś użądlić.

rój pszczół uczepiony na kierownicy

Po kilkunastu minutach przyjechał pszczelarz. Właścicielka roweru musiała uzbroić się w cierpliwość, gdyż zebranie roju zajęło mężczyźnie kilka godzin. Zadania nie ułatwiała deszczowa pogoda oraz miejsce, w którym znajdowały się pszczoły. Ostatecznie kilka minut po 16:00 kobieta odzyskała swój jednoślad i mogła odjechać.

dwa ule z pszczołami
autor: S.K.

Jak informuje pszczelarz owady są już w ulu i przyzwyczajają się do nowego domu. Po kilkudniowej rekonwalescencji będą mogły wrócić do zbierania pyłku. W tym roku miodu prawdopodobnie jeszcze nie będzie, ale w przyszłym roku już na pewno.