Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kontrole spalania odpadów

Autor: Monika Domachowska
W sezonie grzewczym do straży miejskiej częściej wpływają zgłoszenia dotyczące zadymienia pochodzącego z domowych pieców. Funkcjonariusze kontrolują te miejsca.

W ramach Referatu Ekologicznego Straży Miejskiej w Gdańsku funkcjonuje Sekcja Ochrony Środowiska. Do jej zadań należą m.in. działania na rzecz czystego powietrza – prowadzenie kontroli w zakresie spalania odpadów. Strażnicy reagują na zgłoszenia, sprawdzają, czym mieszkańcy palą w swoich piecach. Kontrole często kończą się na obserwacji dymu. Jeśli zachodzą uzasadnione podejrzenia, co do rodzaju stosowanego w piecu opału, mundurowi odwiedzają przydomowe kotłownie. Przy tej okazji mogą też skontrolować stopień wilgotności m.in. drewna opałowego, który nie powinien przekraczać 20%. Z kolei tereny ogródków działkowych najczęściej sprawdzają przy pomocy drona.   

Strażniczka miejska otwiera drzwiczki pieca w przydomowej kotłowni

 Od 1 września do 27 grudnia 2023 r. strażnicy z Sekcji Ochrony Środowiska przeprowadzili 412 kontroli dotyczących spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. W 317 przypadkach obserwacja posesji pod kątem zadymienia nie potwierdziła podejrzeń dotyczących spalania odpadów. W 95 przypadkach funkcjonariusze sprawdzili instalacje grzewcze pod kątem spalanego w nich opału. W 70 sytuacjach nie potwierdzono spalania odpadów, natomiast w 25 strażnicy stwierdzili spalanie śmieci. W związku z tym 7 osób pouczyli, a na 18 nałożyli mandaty.

W wymienionym wyżej okresie strażnicy wykonali również 8 oblotów dronem. Ich celem było wykrycie miejsc składowania oraz spalania odpadów. Kontrole skupiły się na terenach ogródków działkowych. W ich trakcie nie stwierdzono wykroczeń, nie potwierdzono spalania i gromadzenia odpadów.

Jak było rok temu?

Dla porównania od 1 września do 31 grudnia 2022 r. przeprowadzono 253 kontrole. W 143 przypadkach skończyło się na obserwacji zadymienia, która nie potwierdziła podejrzeń. Protokoły sporządzono w 110 sytuacjach. W tym w 75 domach nie potwierdzono spalania odpadów. Natomiast 8 osób pouczono, a na 27 nałożono mandaty karne. Wykonano też 6 lotów dronem, podczas których nie stwierdzono wykroczeń. W obecnym sezonie grzewczym osób ukaranych mandatem jest mniej niż przed rokiem (przy liczniejszych kontrolach), co może świadczyć o zmniejszającej się skali zjawiska palenia odpadami w piecach.

Konsekwencje spalania śmieci   

Właściciel nieruchomości, spalając odpady w przydomowej instalacji grzewczej, naraża się na mandat. Nie jest to jednak najpoważniejsza konsekwencja jego postępowania. Przede wszystkim musi się on liczyć z tym, że szkodzi sobie, swoim najbliższym oraz sąsiadom. Podczas spalania odpadów w opadającym w okolicy dymie są zawarte m.in. groźne pyły z metalami ciężkimi, niebezpiecznymi dioksynami oraz furanami, tlenkami azotu i węgla. Trwający latami kontakt ze szkodliwymi substancjami może odbić się poważnie na zdrowiu – także samego sprawcy tego działania.