Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kawka i żółwie potrzebowały pomocy

Autor: Monika Domachowska
Spacerujące po mieście dwa egzotyczne gady, prawdopodobnie porzucone przez właścicieli. Kawka, która utknęła w rynnie. To kolejne zwierzęta, którym w ostatnich dniach pomogli funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego.
funkcjonariuszka straży miejskiej trzyma w ręku ptaka kawkę

W czwartek, 2 listopada, na numer 986 wpłynęło zgłoszenie o ptaku uwięzionym w rynnie jednego z budynków przy ul. Łagiewniki. Dyżurny na miejsce skierował patrol strażników z Referatu Ekologicznego. Funkcjonariusze po przybyciu pod wskazany adres sprawdzili rynnę i potwierdzili, że jest w niej uwięzione zwierzę. Niestety, odpływ był zaczopowany przez zalegające liście i ziemię. Ptak nie był w stanie samodzielnie uwolnić się z pułapki. Strażnicy odłączyli dolny fragment rynny. Wyjęli z niej przestraszoną i zmęczoną kawkę. Funkcjonariusze sprawdzili, czy nie ma urazów. Ponieważ ptak był cały i zdrowy, po krótkim odpoczynku został wypuszczony na wolność w bezpiecznym miejscu.

Żółw

Tego samego dnia do straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące żółwia. Zwierzę dwa dni wcześniej znalazła w rejonie zbiornika Wileńska przypadkowa spacerowiczka. Był to żółw z gatunku pelomeduza kasztanowata. Gada zabrali funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego.

Żółw

Do podobnego zdarzenia doszło też kilka dni wcześniej. 30 października, po godz. 17, na numer 986 zadzwoniła osoba, informując, że przy ul. Do studzienki znalazła żółwia. Na miejsce został skierowany patrol z Referatu Ekologicznego. Funkcjonariusze odłowili zwierzę (żółwia greckiego).

Obydwa gady strażnicy przekazali fundacji, która zajmuje się egzotycznymi zwierzętami. Żółwie czekają na odbiór przez właścicieli (kontakt z Referatem Ekologicznym: tel. 58 340 36 97, 58 340 37 93).