Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Upalny dzień, pies zamknięty w aucie

Autor: Wojciech Siółkowski
Od lat informujemy, uświadamiamy i prosimy. Niestety, każdego roku problem powraca. Chodzi o psy, zamykane w samochodach podczas upałów. Dla zwierząt jest to prawdziwa męczarnia, często też zagrożenie życia. Dlatego też kolejny raz apelujemy do części posiadaczy zwierząt: miejcie dość wyobraźni i okażcie więcej serca swoim czworonożnym, oddanym przyjaciołom!
pies upał auto 1200px

Zgłoszenia, dotyczące psów pozostawionych w zamkniętych autach zaparkowanych w pełnym słońcu, straż miejska dostaje latem co roku. Mundurowi sprawdzają każdy taki sygnał. W zależności od tego, jaką sytuację zastają na miejscu, albo próbują znaleźć właściciela pojazdu, albo podejmują natychmiastową interwencję. Gdy funkcjonariusze widzą, że zwierzę cierpi i jego życie może być zagrożone, na ogół wzywają policję. Znęcanie się nad zwierzęciem to już nie wykroczenie, a przestępstwo! Ustalenie, czy doszło do jego popełnienia jest w myśl prawa zadaniem policjantów.

Życie zawsze ważniejsze niż mienie!

Gdy zachodzi obawa, że zwierzę w każdej chwili może umrzeć, nie tylko strażnik, lecz nawet osoba postronna ma prawo wybić szybę w aucie. Zgodnie z przepisami prawa karnego, taki czyn nie jest przestępstwem. Jednak warto też od razu wezwać na miejsce policję – podkreśla Dorota Gwizdalska, inspektor do spraw środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku.

Pamiętaj, że:
- podczas upału temperatura w pozostawionym na słońcu aucie dochodzi do 60 stopni Celsjusza,
- nawet uchylone okno nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzu pojazdu,
- pozostawione w takich warunkach zwierzę jest narażone na przegrzanie, odwodnienie, udar słoneczny i uduszenie,
- pies się nie poci, a ciepła z organizmu pozbywa się głównie poprzez ziajanie, dlatego też trzeba mu zapewnić możliwość swobodnego oddychania,
- słońce zmienia położenie na niebie, w związku z czym miejsce, w którym parkujemy auto, może pozostawać zacienione jedynie przez krótki czas.

Nawet trzy lata więzienia

Właściciel, który w upalny dzień zostawia psa w zamkniętym aucie, naraża się na zarzut znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za to do trzech lat więzienia lub grzywna. Wobec kogoś, kto krzywdzi zwierzę, sąd może też orzec czasowy zakaz posiadania czworonogów.