
Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Gdańska nr XVII/423/19 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska, każdy właściciel lub zarządca nieruchomości musi zapewnić czystość i porządek na terenach przylegających do posesji, w tym na chodnikach dostępnych do użytku publicznego. Obowiązek ten nie dotyczy miejsc, w których obowiązuje płatny postój. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości 100 złotych.
Co zrobić z zebranymi liśćmi?
Zebrane liście to odpady zielone, które należy segregować. Należy wrzucać je do pojemników na odpady BIO lub, jeśli jest ich więcej, gromadź w workach ustawionych obok pojemników. W przypadku nieruchomości wielorodzinnych zarządcy mogą zgłaszać konieczność podstawienia kontenerów na odpady zielone do firm wywozowych. Ważne jest, aby worki z liśćmi pozostawiać otwarte, by zapewnić dostęp powietrza, co zapobiega rozkładowi anaerobowemu, który może być uciążliwy dla otoczenia.
Konsekwencje zaniedbań
Niewywiązywanie się z tego obowiązku może być kosztowne. Za nieodpowiednią segregację odpadów grozi mandat od 20 do 500 złotych. Odpadów zielonych nie wolno także spalać w ognisku. Za powyższe wykroczenie zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach również grozi mandat do 500 złotych. Każdy, kto kompostuje odpady zielone na swój użytek musi pamiętać, że nie może powodować żadnych uciążliwości dla otoczenia. Jeśli z powodu nieuprzątniętych liści na chodniku dojdzie do wypadku, odpowiedzialność za to ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości. Osoba poszkodowana może domagać się od niego z powództwa cywilnego odszkodowania albo zwrotu kosztów leczenia.