Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Co zrobić z niepotrzebną choinką?

Świąteczne drzewka wprowadzają nas w bożonarodzeniowy nastrój. Dzięki nim w domach i mieszkaniach tworzy się niepowtarzalny klimat. Przystrojone w bombki i świecące lampki często towarzyszą nam również w sylwestrową noc. Niestety z początkiem Nowego Roku stają się niepotrzebne.
Choinki przy altanie śmietnikowej

Często już w pierwszych dniach stycznia choinki znikają z mieszkań i domów. Niekiedy zostają z nami dłużej, nawet do 2 lutego. W tym dniu przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Według wielu osób jest to ostateczny termin, w którym należy rozstać się z choinką.

Gdańszczanie mogą pozbyć się niepotrzebnego drzewka w bardzo prosty sposób. Choinkę bez ozdób należy zostawić obok altany śmietnikowej lub w miejscu gromadzenia, które wskaże administrator budynku. W zabudowie jednorodzinnej drzewka będą zabierane zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów bio, a w zabudowie wielorodzinnej wraz z odbiorem odpadów zielonych lub podczas odrębnych, specjalnie wyznaczonych do tego celu kursów.

Choinki najlepiej zostawiać przy miejscu do gromadzenia odpadów w dniu poprzedzającym ich wywóz. Jeśli zrobimy to w innym dniu, drzewko będzie czekało na kolejny transport i może zaśmiecać otoczenie.

Drzewko w doniczce można przekazać bezpośrednio do Zakładu Utylizacyjnego i pozostawić u ochrony zakładu. Specjaliści na miejscu ocenią, czy taka choinka ma szansę się przyjąć w szkółce. Jeśli tak, trafi do wypożyczalni choinek w przyszłym roku.

W Gdańsku choinki będą odbierane do końca lutego. Nie wiąże się to również z żadnymi dodatkowymi opłatami.