Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze

W co musi być wyposażony rower? Jak to właściwie jest z tą jazdą po chodniku? Czy można wsiąść na rower po spożyciu alkoholu? Straż miejska rozpoczyna akcję edukacyjną, którą kieruje do rowerzystów, poruszających się po gdańskich drogach. Podczas spotkań w różnych punktach miasta otrzymają oni od mundurowych ulotki z adresowanymi do nich podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz sugestiami dotyczącymi rowerowego savoir-vivre.
rowerowe savoi-vivre 1200 x 675

Dlaczego akurat ta grupa uczestników ruchu drogowego? Jak wiadomo, korzystanie z przeważającej większości pojazdów wymaga stosownych uprawnień. W przypadku rowerów wygląda to jednak nieco inaczej. O ile dzieci i młodzież od 10 do 18 roku życia muszą posiadać kartę rowerową, w przypadku dorosłych takiego obowiązku już nie ma. Na rower bez uprawnień może wsiąść każdy, kto osiągnął pełnoletniość. 

Nasze obserwacje pokazują jednak, że ze znajomością przepisów, które obowiązują rowerzystów, bywa bardzo różnie. Dlatego też przygotowaliśmy ulotkę, która dla użytkowników dwóch kółek może być wartościowym źródłem wiedzy. Rowerzyści dowiedzą się z niej między innymi, jakie zasady obowiązują ich jako uczestników ruchu, a także jakie sankcje grożą za łamanie przepisów, które ich dotyczą.

Ulotka "Bezpieczeństwo i Dobre Obyczaje na Rowerze" (1.11 MB)

Przygotowane materiały będziemy rozdawać w różnych punktach miasta. Wybierzemy takie, gdzie można spotkać najwięcej rowerzystów. Do ulotki dołączony zostanie drobny upominek - pokrowiec na rowerowe siodełko.