Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Znudziła się, więc trafiła na śmietnik?

Autor: Andrzej Hinz
Mała, bezbronna świnka morska znalazła się na stercie odpadów. Gdyby nie zauważył jej przypadkowy mężczyzna, zwierzę prawdopodobnie by nie przeżyło. Nieodpowiedzialny właściciel zamknął ją w foliowym worku i wyrzucił do kontenera na śmieci. Uratowali ją strażnicy miejscy i teraz szukają dla niej nowego domu.
kawia domowa

Czwartek, 28 kwietnia. Kilka minut po godzinie 9:00 na numer 986 zadzwonił mężczyzna i powiedział, że przed chwilą znalazł w śmietniku żywą kawię domową. Do realizacji zgłoszenia dyżurny wysłał strażników z Referatu Ekologicznego.

Na miejscu czekał już zgłaszający. Podczas rozmowy funkcjonariusze dowiedzieli się od mężczyzny, że gryzoń był zamknięty w foliowym worku. W środku opakowania znajdowały się też trociny i odchody. Gdy to zobaczył, natychmiast rozerwał worek, żeby zwierzę się nie udusiło.

Mundurowi zabrali wystraszoną świnkę i przewieźli ją do siedziby referatu przy ulicy Białej. O całej sprawie powiadomili też policję. Postanowili również znaleźć dla kawii nowy dom. Do tego czasu zgodziła się nią zaopiekować jedna z naszych koleżanek, którą bardzo ujął ten sympatyczny zwierzak.

Kawia w klatce

Zdecydowałam się na tymczasową opiekę, ponieważ jestem już posiadaczką dwóch świnek. Mam doświadczenie w opiece nad takimi zwierzętami i byłam w stanie zabezpieczyć byt porzuconej kawii w możliwie jak najlepszych warunkach – mówi młodszy strażnik Ksenia Łomnicka. Po kąpieli i wstępnej ocenie jej stanu, ustaliłam, że jest to około roczna samiczka. Nie zauważyłam u niej żadnych chorób skóry, czy pazurków. Nie była wychudzona, ma apetyt i jest bardzo żywiołowadodaje.

Aktualnie nasza kawia domowa szuka nowej rodziny, która zaopiekuje się nią i zapewni jej bezpieczne lokum. Osoby zainteresowane przygarnięciem zwierzątka prosimy o wiadomość na adres: ksenia.lomnicka@gdansk.gda.pl lub kontakt telefoniczny z Referatem Ekologicznym pod numerami telefonów: (58) 340 36 97, (58) 340 37 93.