Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zmiany w zasadach bezpieczeństwa

Autor: Andrzej Hinz
Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 rząd wprowadził nowe obostrzenia. Będą one obowiązywać na terenie całego kraju od 27 marca do 9 kwietnia.
wiata przystankowa, strażniczka wręcza maseczki kobiecie baner zachęcający do szczepień

Od najbliższej soboty zamknięte zostaną między innymi: przedszkola, żłobki, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe. Ponadto w placówkach handlowych, urzędach pocztowych i kościołach zostaną wprowadzone nowe limity osób. Rządzący apelują także o pozostanie w domach w czasie Świąt Wielkanocnych. W całym kraju zalecane jest przechodzenie na pracę on-line wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Nowe zasady bezpieczeństwa:

Handel:

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych, na targu czy poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny:

Od 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób: na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne:

Zakaz działalności obejmie salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola:

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport:

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności. Pozostają zamknięte m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Nadal obowiązujące ograniczenia:

Edukacja:

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele:

Obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).

Kultura:

Nadal zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Aktualne obostrzenia na stronie gov.pl