Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zdjęcie nie wystarczy, by nałożyć mandat

Jeśli przyślę zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego auta, czy straż miejska wystawi jego kierowcy mandat? Tego typu pytania dostajemy w związku z niedawną nowelizacją Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Po wprowadzeniu zmian w połowie listopada, funkcjonariusz rzeczywiście nie musi już osobiście stwierdzić faktu popełnienia wykroczenia, by móc zakończyć sprawę w postępowaniu mandatowym. Nie znaczy to jednak, że ukaranie sprawcy jest zawsze możliwe wyłącznie na podstawie fotografii lub filmiku. Potrzebne są jeszcze dodatkowe informacje.
notatnik służbowy bloczek mandatowy

Jedna zmiana w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, która weszła w życie, dotyczy możliwości ukarania lub pouczenia sprawcy wykroczenia w ciągu 60 dni od daty jego ustalenia, a nie jak wcześniej od daty ujawnienia wykroczenia. Druga zmiana, w przypadku utrwalenia popełnienia czynu zabronionego na zdjęciu lub filmie, pozwala na zakończenie postępowania w trybie mandatowym. Wcześniej każda taka sprawa musiała być kierowana do sądu. Teraz nie jest to już konieczne.

Straż musi przeprowadzić czynności wyjaśniające. Ma prawo przesłuchać świadka ujawnionego wykroczenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, jak również by wyeliminować ewentualne nadużycia, nasi funkcjonariusze będą z tej możliwości korzystać – zapowiada kierownik Referatu Wykroczeń Mariusz Kaźmierczak.

Na podstawie fotografii nie zawsze da się udowodnić fakt popełnienia wykroczenia. W przypadku nieprawidłowo zaparkowanego auta do wszczęcia postępowania wyjaśniającego potrzebujemy między innymi takich danych jak: data, godzina i miejsce popełnienia wykroczenia. Jeżeli zaistnieje potrzeba uzupełnienia jakichkolwiek informacji, straż wezwie autora zdjęcia na przesłuchanie w charakterze świadka. Dlatego też musimy mieć jego dane - dodaje.

Jeśli zgłoszenie o popełnionym wykroczeniu odbierze dyżurny straży miejskiej (numer 986), wyśle patrol, który na miejscu podejmie właściwe czynności. Informację wraz ze zdjęciem można nam przekazać za pośrednictwem Gdańskiej Mapy Porządku lub korzystając z formularza zgłoszeniowego Gdańskiego Centrum Kontaktu (telefon GCK: 58 52 44 500).