Zakład Utylizacyjny w Gdańsku organizuje objazdową zbiórkę odpadów niebezpiecznych. To doskonała okazja, żeby zadbać o środowisko i pozbyć się szkodliwych śmieci bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Zbiórka będzie prowadzona od 28 września do 26 października, w godzinach 8:30–15:00. Dla każdej dzielnicy wyznaczono punkty zbiórki oraz dni i godziny odbioru odpadów (szczegóły w harmonogramie). Samochód Zakładu Utylizacyjnego będzie przejeżdżał od punktu do punktu średnio co 15 minut.
Przykłady odpadów niebezpiecznych:- sprzęt elektryczny i elektroniczny: komputery, drukarki, telefony, pralki, lodówki, żelazka itp.;
- baterie i akumulatory;
- świetlówki, termometry, lampy rtęciowe;
- lekarstwa (także te przeterminowane);
- resztki farb i lakierów;
- smary i oleje;
- rozpuszczalniki, odczynniki chemiczne;
- środki do ochrony roślin, owadobójcze i dezynfekcyjne (również opakowania po takich środkach);
- środki do konserwacji drewna.
Wymienione odpady są niebezpieczne, zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Mogą spowodować poważne szkody w środowisku naturalnym. Zawierają metale ciężkie (rtęć, ołów, kadm) i toksyczne substancje chemiczne, które zanieczyszczają glebę i wody gruntowe.
Odpady niebezpieczne wymagają utylizacji (unieszkodliwienia). Wydzielanie odpadów niebezpiecznych oraz przekazywanie ich do utylizacji jest obowiązkiem!
Uwaga! Nie wszystko nadaje się do zbiórki. Zakład Utylizacyjny nie zbierze:- azbestu,
- papy,
- odpadów nieoznaczonych, niemożliwych do rozpoznania,
- odpadów, które zostały zgromadzone w bardzo dużych ilościach (pochodzących z działalności gospodarczej).