Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Odznaczeni za zasługi dla Gdańska
Autor: Andrzej Hinz
W poniedziałek, 28 października w Dworze Artusa odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Gdańska. Otwarcie sesji oznajmił tradycyjnie wystrzał z feluki. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zostały wręczone medale księcia Mściwoja II oraz św. Wojciecha.
kompania 1.JPG
W uroczystości wzięli udział strażnicy miejscy. Zaproszonych gości witali funkcjonariusze w strojach historycznych z XVII wieku. Sztandar Rady Miasta został wprowadzony przez poczet sztandarowy kompanii honorowej gdańskiej Straży Miejskiej.
 
draby
Przyznane podczas sesji medale to najważniejsze - obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - odznaczenia gdańskiej Rady Miasta. Rada ustanowiła je w 1996 roku. Przyznawane są osobom i instytucjom za wybitne zasługi na rzecz Gdańska i za działania, które przyczyniły się do rozsławienia miasta w kraju i na świecie. Wyróżnione zostały cztery osoby. Medale św. Wojciecha otrzymali: Grażyna Świątecka, gdańska kardiolog i społecznik, trener siatkarskiej drużyny Trefl Gdańsk Andrea Anastasi i Europejskie Centrum Solidarności. Nagrodą księcia Mściwoja II został pośmiertnie odznaczony prezydent Paweł Adamowicz.
 
kompania 3

Na zakończenie uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska zabrzmiały "Mury" Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Capelli Gedanensis - jeden z ulubionych utworów Pawła Adamowicza. Więcej o uroczystości można przeczytać na stronie www.gdansk.pl