Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zanim dasz pieniądze żebrakowi…

Zanim dasz pieniądze żebrakowi…Pomyśl! Czy wiesz na co rzeczywiście zostaną wydane Twoje pieniądze? Kto i w jaki sposób korzystać będzie z Twoich datków? Jakie są prawdziwe motywy i potrzeby osoby żebrzącej? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, zanim wciśnie się w wyciągniętą dłoń najdrobniejszy choćby datek...

Czy ofiarując pieniądze pomagamy? Raczej nie. Tak naprawdę tylko utwierdzamy osoby żebrzące w przekonaniu, że wybrały w życiu właściwą drogę. Bo przecież skoro można w ten sposób zarabiać (często imponujące kwoty!), to po co szukać innego zajęcia? Jeśli wyższy dochód jest gwarantowany dzięki wysłaniu na ulicę dziecka, to można się spodziewać, że ów nieletni będzie musiał wracać do żebrania jeszcze wiele razy.

Pamiętajmy, że dopóki będziemy dawać - nie znikną z naszych ulic ci, którzy skłonni są brać!

Wśród żebrzących nie brakuje ludzi, którzy próbują wzbudzać nasze współczucie rzekomymi chorobami, niepełnosprawnością lub skrajnym ubóstwem. Tymczasem jak się okazuje, czasami są to zawodowcy, którzy w bardzo przekonywujący sposób odgrywają swoje role. A cel jest tylko jeden: by zarobić jak najwięcej pieniędzy! Czy warto wspierać takie osoby?

[video youtube="3AijWhHoJ2M"]

By uświadamiać, że dawanie pieniędzy osobom żebrzącym to niekoniecznie pomoc, każdego roku w Gdańsku organizowana jest akcja „Pomyśl, zanim ofiarujesz pieniądze…”.  Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, streetworkerzy oraz strażnicy miejscy odwiedzają lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta. Zostawiają w nich ulotki dotyczące żebractwa. Chodzi o to, by informacje te dotarły do jak najszerszego grona mieszkańców i turystów.

Zanim dasz pieniądze żebrakowi…Setki ulotek trafiły w czwartek 23 czerwca do punktów handlowych i usługowych, zlokalizowanych między innymi przy Długim Targu i  ulicach: Długiej, Ogarnej, Piwnej, Chlebnickiej oraz Szerokiej. Uczestnicy akcji odbyli wiele ciekawych rozmów z pracownikami sklepów, restauracji, kawiarń i pubów, którzy na ogół deklarowali, że będą wspierać kampanię.

Nie zapominajmy, że każda osoba, która naprawdę jest w potrzebie, zawsze może liczyć na właściwą pomoc oferowaną przez profesjonalne instytucje i organizacje!

Współorganizatorami akcji „Pomyśl, zanim ofiarujesz pieniądze…” są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Straż Miejska.

Przygotowana przez MOPR ulotka ”Pomyśl, zanim ofiarujesz pieniądze”: - w języku polskim - w języku angielskim - w języku niemieckim - w języku rosyjskim

Dowiedz się więcej, dlaczego nie należy dawać osobom żebrzącym pieniędzy