Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zaniedbany pies

Zaniedbany pies

Bardzo zaniedbany pies, pozbawiony przez kilka dni wody, został zabrany do lecznicy dzięki interwencji strażników.

Dnia 5 lipca około południa Straż Miejska otrzymała zgłoszenie, że na jednej z posesji przy ul. Dworskiej ma znajdować się pies pozostawiony bez wody od kilku dni. Na miejscu strażnicy znaleźli psa w budzie, który miał drgawki i nie reagował na wołanie. Po kilkunastu minutach pojawił się mężczyzna, który okazał się właścicielem psa. Po wejściu na teren posesji strażnicy zauważyli, że pies nie porusza się, nie ma wody, ani żadnego pokramu w misie. Dzięki interwencji Straży Miejskiej na miejsce przybył lekarz weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz pracownik schroniska dla bezdomnych zwierząt "Promyk". Decyzją lekarza weterynarii pies został zabrany do lecznicy przez pracownika schroniska.

Strażnicy ukarali mężczyznę za brak posiadania potwierdzenia szczepienia psa mandatem w wysokości 500 złotych. Przypominamy, że "kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny".

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt właściciel zwierzęcia domowego ma obowiązek zapewnienia mu pomieszczenia z dostępem do światła dziennego, chroniącego przed upałami, zimnem oraz opadami atmosferycznymi. Zwierzę znajdujące się w pomieszczeniu musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała, dostęp do wody i odpowiedniego pożywienia. Utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania to forma znęcania się nad zwierzętami.

Przepisy ustawy o ochronie zwierząt przewidują kary nakładane na osoby źle traktujące zwierzęta. Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem i grozi za nie kara do 2 lat pozbawienia wolności. W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem sprawca jest zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto, sąd może orzec wobec osoby skazanej zakaz posiadania zwierząt na okres do 10 lat oraz nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.