W związku z okresem wakacyjnym – i bardzo często pojawiającą się wysoką temperaturą za oknem – przypominamy właścicielom zwierząt domowych, aby zadbali o swoje czworonogi.
W ostatnim czasie na terenie Gdańska panowały bardzo wysokie temperatury. Zapewne były one przyczyną braku wyobraźni i rozsądku niektórych mieszkańców miasta. W dniu 23 czerwca, kiedy to termometry wskazywały 30°C, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że przy ul. Złotników na gdańskim Śródmieściu w zamkniętym samochodzie przebywa pies. Zwierze miało być w aucie od kilku godzin. W związku z realnym zagrożeniem dla życia czworonoga strażnicy objęli pojazd nadzorem. Dzień później mundurowi interweniowali w związku z najprawdopodobniej porzuconym psem. Zadbane, mające na karku obroże, zwierzę biegało po jezdni w samym centrum Gdańska – przy ul. Wały Jagiellońskiej, na przeciwko budynku LOT. Funkcjonariusze przekazali czworonoga pod opiekę Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami "Animals", które zajęło się psem.
Przypominamy, że w dniu 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt, która nakłada dodatkowe obowiązki na właścicieli czworonogów, a także przewiduje ostrzejsze kary za znęcanie się nad zwierzętami. Zgodnie z nowymi zapisami, właściciel zwierzęcia domowego ma obowiązek zapewnienia mu pomieszczenia z dostępem do światła dziennego, chroniącego przed upałami, zimnem oraz opadami atmosferycznymi. Zwierzę znajdujące się w pomieszczeniu musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała, dostęp do wody i odpowiedniego pożywienia. Należy pamiętać, że porzucenie czworonoga to forma znęcania się nad zwierzętami, podobnie jak utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.
Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2012 r. zaostrzają kary nakładane na osoby źle traktujące zwierzęta. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności (uprzednio był to 1 rok). W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem sprawca jest zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności (wcześniej 2 lata). Ponadto, sąd może orzec wobec osoby skazanej zakaz posiadania zwierząt na okres do 10 lat oraz nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
Posiadacze psów zobowiązani są również zaszczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez czworonoga 3 miesiąca życia, a następnie kontynuować podawanie szczepionki nie rzadziej niż raz do roku. Po odbytym zabiegu, który przeprowadzają lekarze weterynarii, właściciel otrzymuje stosowne zaświadczenie.
Przypominamy, że "kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny." (Art. 85 ust. 1a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt).