Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zabrakło należnego szacunku

Autor: Robert Kacprzak
Flaga biało-czerwona zwisała z okna pustostanu. Ktoś na niej narysował symbol Polski Walczącej i umieścił wulgarny napis. Nie tak powinno się traktować symbole narodowe! Strażnicy miejscy zabrali flagę do swojej siedziby.
flaga Polski fragment starego budynku drewniane drzwi zamknięte na kłódkę, okno bez szyb

Poniedziałek, 15 październik. Funkcjonariusze z Referatu VI patrolowali ulicę Trakt św. Wojciecha. Kilka minut przed godziną 15.00 ich uwagę zwróciła flaga na jednym z budynków.

Wystawała z okna pustostanu. Jej drzewiec stał oparty o parapet wewnątrz budynku, a materiał wystawał na zewnątrz. Ktoś narysował na niej symbol Polski Walczącej, umieścił też napis z wulgarnym słowem. Naruszało to godność i zasady właściwego eksponowania naszego symbolu narodowego – mówi inspektor Sławomir Jendrzejewski.

Nasze narodowe symbole określa Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Artykuł 1 ust. 2 mówi: Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Flaga powinna powiewać oraz swobodnie opadać. Nie może stykać się z podłożem, inną płaszczyzną, ani też zawijać wokół drzewca lub masztu. Nie wolno umieszczać na niej napisów i rysunków. Jeśli jest eksponowana pionowo, biała barwa musi być po lewej stronie. Umieszczona na szczycie budynku sugeruje, że w obiekcie sprawowane są funkcje państwowe.

Nieodpowiednio wyeksponowaną i sprofanowaną flagę mundurowi zabrali do siedziby referatu. Zostanie zutylizowana zgodnie z przyjętymi zasadami.

Czytaj także: - Flagę trzeba szanować! - Symbole narodowe pod ochroną