Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Zabrakło należnego szacunku

Zabrakło należnego szacunkuFlaga biało-czerwona zwisała z okna pustostanu. Ktoś na niej narysował symbol Polski Walczącej i umieścił wulgarny napis. Nie tak powinno się traktować symbole narodowe! Strażnicy miejscy zabrali flagę do swojej siedziby.

Poniedziałek, 15 październik. Funkcjonariusze z Referatu VI patrolowali ulicę Trakt św. Wojciecha. Kilka minut przed godziną 15.00 ich uwagę zwróciła flaga na jednym z budynków.

Wystawała z okna pustostanu. Jej drzewiec stał oparty o parapet wewnątrz budynku, a materiał wystawał na zewnątrz. Ktoś narysował na niej symbol Polski Walczącej, umieścił też napis z wulgarnym słowem. Naruszało to godność i zasady właściwego eksponowania naszego symbolu narodowego – mówi inspektor Sławomir Jendrzejewski.

Nasze narodowe symbole określa Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Artykuł 1 ust. 2 mówi: Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Flaga powinna powiewać oraz swobodnie opadać. Nie może stykać się z podłożem, inną płaszczyzną, ani też zawijać wokół drzewca lub masztu. Nie wolno umieszczać na niej napisów i rysunków. Jeśli jest eksponowana pionowo, biała barwa musi być po lewej stronie. Umieszczona na szczycie budynku sugeruje, że w obiekcie sprawowane są funkcje państwowe.

Nieodpowiednio wyeksponowaną i sprofanowaną flagę mundurowi zabrali do siedziby referatu. Zostanie zutylizowana zgodnie z przyjętymi zasadami.

Czytaj także: - Flagę trzeba szanować! - Symbole narodowe pod ochroną