Wraz z nadejściem chłodnych dni strażnicy miejscy rozpoczęli sprawdzanie miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Od początku listopada do 6 grudnia funkcjonariusze przeprowadzili 173 kontrole, podczas których spotkali 58 bezdomnych. Z pomocy mundurowych skorzystały 23 osoby.
Działania strażników uzależnione są od warunków pogodowych. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około zera stopni, patrole sprawdzają miejsca, w których przebywają osoby bezdomne przynajmniej raz w tygodniu. Przy pięciostopniowym mrozie i silnym wietrze lub w temperaturze poniżej minus 10 stopni kontrole odbywają się dwa razy dziennie: rano przed rozpoczęciem dyżuru oraz wieczorem na zakończenie służby.
Osoby bezdomne najczęściej można spotkać w wiatach śmietnikowych, piwnicach, altanach, pustostanach, na klatkach schodowych i dworcach. Zdarzają się też osoby, które szukają schronienia przed zimnem w lasach i zagajnikach. Strażnicy dobrze wiedzą gdzie ich szukać. Potrzebne dane zbierają przez cały rok na podstawie zgłoszeń mieszkańców i właścicieli ogródków działkowych. Ważnym źródłem informacji są dla mundurowych także sami bezdomni.
Akcja prowadzona jest we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które świadczą pomoc, jak również z Policją i Strażą Ochrony Kolei. W oparciu o wiedzę posiadaną przez wszystkich zaangażowanych w działania, na bieżąco aktualizowana jest gdańska mapa miejsc przebywania osób bezdomnych.
W wtorek, 27 listopada strażnicy przeprowadzili wspólną kontrole z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Sprawdziliśmy cztery lokalizacje na Stogach. Spotkaliśmy trzy osoby bezdomne, które nie skorzystały z naszej pomocy. Każdą z nich poinformowaliśmy, gdzie może znaleźć pomoc oraz w których miejscach wydawane są ciepłe posiłki – mówi starszy specjalista Andrzej Hinz z Referatu VI.
W chłodne lub mroźne dni nie przechodźmy obojętnie obok ludzi, którzy nie mają odpowiedniego schronienia! Informacje o bezdomnych, którzy mogą potrzebować wsparcia należy przekazywać do Gdańskiego Centrum Kontaktu (numer 58 52 44 500 lub formularz zgłoszeniowy) oraz na bezpłatny, alarmowy numer Straży Miejskiej w Gdańsku 986. Osobom bez dachu nad głową pomagają także pracownicy Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16, (tel. 58 522 38 20 - w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30).
W poprzednim sezonie jesienno-zimowym strażnicy miejscy przeprowadzili 2573 kontrole. Osobom bezdomnym oferowali pomoc 550 razy. Z ich propozycji skorzystano w 156 przypadkach.
Ważne informacje dotyczące pomocy dla osób bezdomnych na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
W noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Żaglowej działa łaźnia dla osób bezdomnych.
Czytaj także: – Nieobojętni wobec bezdomnych – Zdążyć przed mrozem…