Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Z lasu trafił do ogrzewalni

Autor: Robert Kacprzak
Spał pod gołym niebem, pomimo śniegu i minusowych temperatur. Przed zimnem chronił się jedynie kołdrą i folią. Mężczyznę zauważył spacerowicz i o pomoc poprosił strażników miejskich.
folia, kołdra, materac i nieporządek w miejscu gdzie spał mężczyzna

Poniedziałek, 8 stycznia. Kilka minut po godzinie 18:00 pod numer 986 zadzwonił spacerowicz, który zauważył w lesie przy ulicy Polanki śpiącego na śniegu mężczyznę. Dyżurny natychmiast skierował tam funkcjonariuszy z Referatu I.

Zgłaszający wskazał strażnikom miejsce oddalone kilkaset metrów w głąb lasu. Na śniegu spał mężczyzna przykryty jedynie kołdrą i foliowymi workami. Był przytomny, ale zziębnięty i wychłodzony. Mundurowi namówili 41-latka, aby poszedł z nimi do radiowozu i tam się ogrzał. Wezwali też na miejsce pogotowie ratunkowe. Hospitalizacja nie była konieczna. Strażnicy miejscy przewieźli mężczyznę do ogrzewalni przy ulicy Mostowej.

Widzisz osobę w kryzysie bezdomności? Reaguj!

W jesienne i zimowe dni warto nie być obojętnym i odpowiednio reagować. Szczególnie, że taki telefon do odpowiednich służb lub instytucji może uratować komuś życie. Informacje o osobach przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku, ul. Piekarnicza 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. 986,
  • Policji, tel. 112.

Więcej o formach wsparcia dla osób w bezdomności na stronie mopr.gda.pl