Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

XII Olimpiada: Już wiemy, kto wygrał!

Autor: Marta Drzewiecka
Barbara Sieńkowska z Gdańska zwyciężczynią XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne Wakacje”. Na drugim miejscu znalazła się Julia Wasiniewska ze Starogardu Gdańskiego. Trzecie miejsce zajął Andrzej Posim z Kwidzyna. Finał konkursu odbył się w czwartek 11 kwietnia w Muzeum Zamkowym w Malborku - Ośrodku Konferencyjnym KARWAN
XII Olimpiad Final 03 1200 x 675

W tym roku zadaniem finalistów było zdiagnozowanie najważniejszych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letnich wakacji oraz zaproponowanie rozwiązań związanych z tym problemów. Prezentacje uczestników konkursu oceniła 12-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała trzyosobowa Loża Ekspertów. Komisja zwracała uwagę między innymi na merytoryczną wartość każdej pracy, innowacyjne podejście do tematu oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.

Uczestnicy konkursu skupili się na różnych aspektach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Ze względu na specyfikę naszego regionu, a więc bliskość morza i jezior, dominował temat bezpiecznych wakacji nad wodą. Ale nie tylko. Finaliści zwracali również uwagę na zagrożenia w ruchu drogowym. Proponowali stworzenie miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży lub ulepszenie tych, które istnieją w ich miejscowościach. Podkreślali, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i noszenie odblasków.

XII Olimpiadę wygrała Barbara Sieńkowska, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Jej projekt dotyczył zjawiska prądów wstecznych. Finalistka, będąca ratownikiem wodnym, zaproponowała szereg działań, które mają zwiększyć wiedzę mieszkańców i turystów w tym temacie. Zwyciężczyni otrzymała darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów, laptopa, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.

Prądy wsteczne (strugowe, rozrywające, porywające, wciągające, ang. rip current) – to silne prądy w strefie przybrzeżnej, w kierunku otwartego morza. Raporty prasowe wskazują, że wiele akcji ratowniczych nad Bałtykiem związanych jest właśnie z nimi. Zażywającą kąpieli osobę prąd wsteczny "zabiera" w głąb morza, a ponieważ bywa bardzo silny, próby dopłynięcia wprost do brzegu często kończą się niepowodzeniem. Ktoś, kto nawet w niezbyt głębokiej wodzie znajdzie się w zasięgu oddziaływania prądu wstecznego, bardzo szybko może zostać przeniesiony na dużą odległość od brzegu.

Laureatka II miejsca dostała rower, tablet i czytnik e-book. Nagrodami za zajęcie III miejsca były: tablet i rower. Żaden z finalistów nie wyjechał z Malborka z pustymi rękami. Wśród nagród za zajęcie kolejnych miejsc były między innymi: tablety, smartfony, czytniki e-book, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz zestawy głośnikowe i słuchawkowe.

Podobnie jak w ubiegłych latach, specjalne wyróżnienie odebrał szkolny koordynator, który przygotował zwycięzcę Olimpiady. Bezpłatny indeks GWSH na dowolnie wybrane studia podyplomowe otrzymała nauczycielka VII LO Agnieszka Gwizdała.

Do udziału w XII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiły się 1382 osoby. Ostatecznie w pierwszym etapie konkursu, który odbył się pod koniec stycznia tego roku, do pisania testu zasiadło 994 uczniów z 44 pomorskich szkół. Do drugiego etapu przeszło 467 osób. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 28 najlepszych. Jednym z regulaminowych wymogów konkursu było złożenie autorskiego projektu we wskazanym terminie. Prace dostarczyło 27 osób i to one spotkały się w finale.

Głównymi organizatorami XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” były: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizowały straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Gospodarzem finału konkursu był Burmistrz Miasta Malborka. Przedsięwzięciu partnerował Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Honorowy patronat nad XII Olimpiadą sprawowali: Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gdańska, a także prezydenci i burmistrzowie miast współorganizatorów.

XII Olimpiad Final 01 1200 x 675

Rozmowa z Basią Sieńkowską, zwyciężczynią XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie:

Liczyłaś na to, że wygrasz?

Spodziewałam się miejsca w pierwszej dziesiątce, ponieważ uważałam, że mój projekt był naprawdę dobry. Włożyłam w niego dużo serca. W ciągu trzech tygodni musiałam podjąć wiele wyzwań. Myślałam, że w pierwszej dziesiątce będę na pewno, ale pierwszego miejsca absolutnie się nie spodziewałam.

Jak sądzisz, dlaczego Twoja prezentacja okazała się lepsza od innych?

W moim projekcie zwróciłam uwagę na bardzo ważne zjawisko, występujące u nas na Wybrzeżu, o którym nie mówi się nic. Chodzi o prądy wsteczne. Nie prowadzi się żadnych statystyk na ten temat, nie podejmuje żadnych działań. Uważam tymczasem, że należy poświęcić temu problemowi bardzo dużo uwagi. Myślę, że moje działania, założenia i to co wymyśliłam, może spowodować, że w przyszłości staną na plażach tablice informacyjne albo powstanie taka aplikacja, jaką pokazałam w moim projekcie. Mam nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa w Polsce.

Zwycięstwo nie przyszło łatwo...

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie jest trudnym konkursem, bo trzeba przejść przez trzy jego etapy. Pierwsze dwa są pisemne, a w trzecim trzeba wykazać się ogromną znajomością tematu, przeprowadzić wiele badań i działań, aby projekt był wartościowy.

Basia jest w klasie maturalnej. Jej hobby to sport. Zwyciężczyni XII Olimpiady zamierza podjąć studia na Akademii Wychowania Fizycznego.

Klasyfikacja końcowa XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie:

  1. Sieńkowska Barbara (Gdańsk)
  2. Wasiniewska Julia (Starogard Gdański)
  3. Posim Andrzej (Kwidzyn)
  4. Kranicka Klaudia (Kościerzyna)
  5. Tyborczyk Daria (Kościerzyna)
  6. Soliwoda Martyna (Kwidzyn)
  7. Freitag Agata (Starogard Gdański)
  8. Majchrzak Emilia (Starogard Gdański)
  9. Figat Aleksandra (Chojnice)
  10. Wiśniewska Klaudia (Tczew)
  11. Baranowski Artur (Gdańsk)
  12. Susło Maja (Chojnice)
  13. Jankowski Michał (Starogard Gdański)
  14. Cacała Julia (Malbork)
  15. Barton Michał (Kościerzyna)
  16. Kuć Wiktoria (Rumia)
  17. Marciniak Klaudia (Malbork)
  18. Ringwelski Piotr (Chojnice)
  19. Gmińska Weronika (Rumia)
  20. Kokot Szymon (Tczew)
  21. Piernicka Aleksandra (Tczew)
  22. Brzeska Klaudia (Gdańsk)
  23. Bucław Kacper (Kościerzyna)
  24. Sikorska Oliwia (Malbork)
  25. Wodziński Jan (Gdańsk)
  26. Ćwikliński Stefan (Pelplin)
  27. Król Mateusz (Gdańsk)

Organizatorzy:

XII olimpiada - organizatorzy

Patroni:

 
XII Olimpiada - patroni
 
Więcej informacji na temat Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie