W tym roku zdaniem finalistów było zdiagnozowanie zagrożeń wynikających z niewłaściwego spalania odpadów i zaproponowanie rozwiązań tych problemów. Prezentacje uczestników konkursu oceniała 13-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała czteroosobowa Loża Ekspertów. Komisja zwracała uwagę między innymi na wartość merytoryczną każdej pracy, innowacyjne podejście do tematu oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.
Poziom prac był bardzo wysoki. Finaliści zaproponowali wiele ciekawych pomysłów na walkę ze smogiem. Stawiali przede wszystkim na edukację: szeroko zakrojone kampanie informacyjne oraz wykorzystanie portali społecznościowych – mówi Agnieszka Solecka, przewodnicząca Komisji Konkursowej.
Wśród sposobów na walkę ze spalaniem odpadów były tak nowatorskie pomysły jak wykorzystanie gołębi przy badaniu jakości powietrza czy „Siwa linia” – ogólnopolska linia telefoniczna do zgłaszania przypadków spalania odpadów.
Wygrała uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Zwyciężczyni już w drugiej klasie liceum zapewniła sobie miejsce na studiach. Oprócz darmowego indeksu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów otrzymała laptopa, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.
Drugi raz brałam udział w Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie, pierwszy raz dostałam się do finału. Byłam bardzo zaskoczona, gdy stało się dla mnie jasne, że to ja wygrałam konkurs. Najbardziej ucieszył mnie indeks na studia. Na pewno z niego skorzystam – mówi Emilia Niedziałek.
Laureatka II miejsca dostała rower, tablet i smartfon. Nagrodami za zajęcie III miejsca były: tablet i smartfon. Żaden z finalistów nie wyjechał ze Starogardu Gdańskiego z pustymi rękami. Wśród nagród za zajęcie kolejnych miejsc były między innymi: tablety, smartfony, czytniki e-book, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz zestawy głośnikowe i słuchawkowe.
Podobnie jak w ubiegłych latach, specjalne wyróżnienie odebrał szkolny koordynator, który przygotował zwyciężczynię Olimpiady. Nauczycielka IV LO Anna Ulaniuk otrzymała bezpłatny indeks GWSH na dowolnie wybrane studia podyplomowe.
Do udziału w XI Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiło się 1315 osób. Ostatecznie w pierwszym etapie konkursu, który odbył się 7 stycznia 2018 roku, do pisania testu zasiadło 924 uczniów z 43 pomorskich szkół. Do drugiego etapu przeszły 544 osoby. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 28 najlepszych. Jednym z regulaminowych wymogów konkursu było złożenie w konkretnym terminie autorskiego projektu. Prace dostarczyło 25 osób i to one spotkały się w finale.
Głównymi organizatorami XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Stop smogowi!” były: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizowały straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa oraz straż gminna z Kościerzyny. Gospodarzem finału konkursu był Prezydent Miasta Starogardu Gdańskiego. Przedsięwzięciu partnerował Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Honorowy patronat nad XI Olimpiadą sprawowali: Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gdańska.
Klasyfikacja końcowa XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie:
- Niedziałek Emilia (Gdańsk)
- Freitag Agata (Starogard Gdański)
- Gross Marek (Rumia)
- Kędra Maria (Kwidzyn)
- Figat Aleksandra (Chojnice)
- Sebastian Wicki (Kościerzyna)
- Matyla Natalia (Tczew)
- Szymańska Magdalena (Kwidzyn)
- Kotłowski Nikodem (Tczew)
- Stangel Paulina (Starogard Gdański)
- Waliński Maciej (Gdańsk)
- Pestka Agata (Chojnice)
- Bruska Natalia (Starogard Gdański)
- Tyborczyk Daria (Kościerzyna)
- Noga Damian (Tczew)
- Koziolek Jan (Pelplin)
- Żurawski Marcel (Gdańsk)
- Kranicka Klaudia (Kościerzyna)
- Guz Szymon (Malbork)
- Knitter Patryk (Chojnice)
- Kinder Wiktoria (Kościerzyna)
- Troka Dominik (Malbork)
- Sokołowska Alicja (Pelplin)
- Grubba Jakub (Rumia)
- Zagórska Aleksandra (Starogard Gdański)
Przeczytaj relacje z poprzednich finałów:
- X Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie - IX Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie - VIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie - VII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie