Na początku sezonu jesienno-zimowego każdy z referatów dzielnicowych aktualizuje mapę miejsc przebywania osób bez dachu nad głową. Tak zebrane dane służą następnie do codziennego sprawdzania miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności. Te niemieszkalne lokalizacje to najczęściej altanki na terenie ogródków działkowych, piwnice, klatki schodowe, wiaty śmietnikowe i dworce. Zdarzają się też własnoręcznie wykonane szałasy czy namioty. Funkcjonariusze regularnie odwiedzają te miejsca i przekonują, aby osoby bez dachu nad głową skorzystały z przygotowanego dla nich wsparcia. Częstotliwość kontroli wzrasta, gdy pogarszają się warunki pogodowe i temperatura spada. Strażnicy współdziałają w tym zakresie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, policją oraz streetworkerami. Dzięki wspólnym działaniom pomoc szybciej dociera do potrzebujących i jest skuteczniejsza.
Gdy widzimy osoby w kryzysie bezdomności – reagujmy. Nasz telefon może pomóc uratować komuś życie. Podczas zimniejszych dni w roku osoby te są narażone na wychłodzenie, a co za tym idzie na utratę zdrowia, a nawet życia. W każdej sytuacji, gdy widzimy osoby przebywające w miejscu nienadającym się do zamieszkania, w którym przebywają mimo braku odpowiednich warunków, należy zadzwonić pod jeden z niżej wymienionych numerów:
- tel. 58 522 38 20 Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ul. Piekarnicza 16 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. 7.30 – 15.30, w środy w godz. 8.00 – 17.00, w piątki w godz. 7.30 – 14.30),
- tel. 986 straży miejskiej,
- tel. 112 policyjny (w przypadkach interwencyjnych).