Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Wsparcie dla osób w bezdomności

Autor: Monika Domachowska
Widzisz osobę w kryzysie bezdomności lub proszącą o datki? Reaguj. Prosimy o przekazywanie informacji na ten temat do odpowiednich instytucji lub bezpośrednio do streetworkerów. W ten sposób można szybciej dotrzeć do osób potrzebujących i zaoferować im adekwatne wsparcie.
strażnik rozmawia z osobą bezdomną leżącą pod schodami.JPG

Dla osób w kryzysie bezdomności nie tylko mróz zimą jest groźny. Latem z kolei zagrożeniem dla życia i zdrowia jest upał. Dlatego apelujemy do mieszkanek, mieszkańców i turystów, aby przekazywali informacje o napotkanych osobach w bezdomności. Sygnał do służb może uratować życie. Gdy panuje upał i widzimy osobę leżącą na ulicy, możemy podejrzewać, że doszło u niej do przegrzania organizmu. W takiej sytuacji należy zadzwonić na numer 112, a w oczekiwaniu na przyjazd karetki – podać potrzebującemu wodę i schłodzić mu czoło i skronie.

Podczas wakacji w mieście prowadzone są intensywne działania pomocowe na rzecz osób w kryzysie bezdomności oraz proszących o datki na ulicy. Wsparcie proponują potrzebującym: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz streetworkerzy. Działania wspierają funkcjonariusze Straży Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz organizacje pozarządowe.

Pracownicy instytucji miejskich i organizacji pozarządowych oferują osobom w bezdomności m.in. schronienie, żywność, ubiór oraz pomoc materialną czy higieniczną. Udzielają poradnictwa prawnego, psychologicznego, prowadzą aktywizację zawodową i społeczną. Zaproponowane wsparcie jest adekwatne do sytuacji potrzebującej osoby, jednak to ona decyduje, czy je przyjmie.

Zgłoszenia o osobach w bezdomności, ale też o osobach proszących o datki – w szczególności dzieciach i seniorach - należy kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godzinach pracy Wydziału),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku - tel. 986,
  • Policji - tel. 112 (zwłaszcza w przypadkach interwencyjnych).
telefon z informacją zgłoś osobę bezdomną

W mieście pracuje też sześcioro wyszkolonych w specjalistycznej pomocy bezdomnym streetworkerów. By przekazać im sygnał o osobie w bezdomności, wystarczy posłużyć się darmową aplikacją Arrels. Dzięki jej zastosowaniu streetworker otrzyma informację m.in. o miejscu przebywania, płci potrzebujących i czy towarzyszą im zwierzęta. Aplikację pozyskało i wprowadziło Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Można ją pobrać:

aplikacja na telefony z systemem Android
aplikacja na telefony z systemem IOS.

Straż miejska przeprowadza interwencje wobec osób żebrzących, zwłaszcza gdy w proceder zaangażowane są zwierzęta lub dzieci. Zgodnie z art. 104 Kodeksu wykroczeń „Kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod opiekę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności  albo grzywny”. Podczas interwencji, w momencie ujawnienia żebrania małoletniego, można takie dziecko umieścić w świetlicy prowadzonej przez Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Przebywające tam dzieci mają zapewnione posiłki oraz pełną opiekę. Świetlica przyjmuje małoletnich w wieku od 6 do 14  lat.