Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Wkrótce rusza jarmark

Autor: Robert Kacprzak
Co roku przyciąga do centrum Gdańska turystów i mieszkańców. Dla wielu to jeden z powodów by zawitać do grodu nad Motławą. W najbliższą sobotę rozpocznie się 760. Jarmark św. Dominika. Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy. Nad spokojnym przebiegiem wydarzenia i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa czuwać będą między innymi strażnicy miejscy.
jarmark glowne 1

Jarmark świętego Dominika to jedna z największych imprez plenerowych w Europie. Tegoroczna edycja rozpocznie się w sobotę 25 lipca i potrwa do niedzieli 16 sierpnia. 650 stoisk zostanie rozstawionych na 21 ulicach Gdańska. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu na Starym i Głównym Mieście. Apelujemy do kierowców, aby zapoznali się z obowiązującymi zmianami i unikali jazdy „na pamięć”, nie ufali bezkrytycznie nawigacji i zwracali uwagę na znaki drogowe.

jarmark mapa organizacji ruchu

Tym, którzy mimo utrudnień zdecydują się wybrać na jarmark własnym samochodem przypominamy, że od 29 czerwca obowiązują też nowe strefy parkingowe, w tym Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP). Za postój w jej zasięgu trzeba płacić 7 dni w tygodniu w godzinach od 9.00 do 20.00. Strefa Ograniczonego Postoju znajdująca się w ŚSPP obowiązuje całą dobę. Parkujący auta wbrew przepisom będą musieli liczyć się z konsekwencjami. Egzekwowanie przepisów ruchu drogowego to jedno z priorytetowych zadań strażników miejskich podczas jarmarku.

straznicy targ rybny

Nad ograniczeniem ruchu nieuprawnionych pojazdów na terenie imprezy będą czuwały stałe posterunki zlokalizowane na skrzyżowaniach ulicy Targ Drzewny z ulicami Świętego Ducha oraz Szeroką, a także na Targu Rybnym. Strażnicy miejscy będą kontrolowali identyfikatory uprawniające do wjazdu na teren jarmarku. Kierowcom bez odpowiednich pozwoleń wskażą parkingi.

Mundurowi będą reagować, gdy dojdzie do zakłócania spokoju i porządku. Bezkarni nie mogą się czuć ci, którzy spróbują spożywać alkohol w miejscach publicznych. Funkcjonariusze będą tez zwracać uwagę na osoby bezdomne i żebrzące. Podejmują również interwencje wobec osób eksponujących egzotyczne zwierzęta oraz tych, którzy trudnią się nielegalnym handlem. Będą udzielać asyst pracownikom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podczas likwidacji stoisk, na które właściciele nie uzyskali pozwolenia.

W Polsce nadal obowiązuje stan epidemii, dlatego też strażnicy będą egzekwować aktualnie obowiązujące nakazy, zakazy i obowiązki związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

Sprawdź mapę 760. Jarmarku świętego Dominika

Właśnie ze względu na panującą epidemię w sobotnie południe zabraknie uroczystego otwarcia jarmarku przed Dworem Artusa. Ceremonia odbędzie się wewnątrz, bez udziału publiczności i mediów. Uroczystość będzie można oglądać online - m.in. na portalu www.gdansk.pl i na profilu Fb Jarmarku św. Dominika. Chwilę później na Głównym Mieście pojawią się barwne postaci, odgrywające scenki rodzajowe: Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, krzykacze miejscy, Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku), panienka z okienka, ptasznik i pastereczka.

Organizator jarmarku bezpieczeństwo sanitarne jego uczestników traktuje priorytetowo. Na terenie imprezy będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

  • jednostronna zabudowa ulic stoiskami handlowymi (tym samym poszerzenie ciągów pieszych pozwalające na zachowanie dystansu społecznego);
  • zachowanie niezbędnych odległości między stoiskami;
  • zapewnienia koniecznych środków ochrony osobistej dla wystawców (maseczki, przyłbice, rękawiczki, płyny dezynfekujące) oraz wprowadzenie obowiązku pracy na stoiskach w przyłbicach i rękawiczkach;
  • udostępnienie środków dezynfekcyjnych dla odwiedzających na wszystkich stoiskach;
  • oddzielenie stoisk z żywnością od odwiedzających za pomocą przegrody z plexi;
  • rezygnacja z dużych wydarzeń kulturalnych m.in. ceremonii otwarcia i zamknięcia Jarmarku;
  • ograniczenie widowni wydarzeń programowych do obowiązujących limitów;
  • wprowadzenie oznakowania ograniczającego dostęp do stoisk oraz zalecającego zachowanie odpowiedniej odległości;
  • rekomendowane umożliwienie płatności bezgotówkowej
  • umieszczenie na terenie jarmarku informacji dotyczących obowiązujących zasad przeciwdziałających zakażeniom koronawirusem.

Dowiedz się więcej o 760. Jarmarku św. Dominika