Graffiti kojarzy się z aktami wandalizmu i wulgarnymi napisami na ścianach. A jednak graffiti może być dziełem sztuki, w dodatku całkowicie legalnym.
„Wiem – nie niszczę, tworzę” to nazwa konkursu i warsztatów promujących legalne graffiti w Gdańsku. Organizatorzy – Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Gimnazjum nr 20 im. Hanzy oraz Straż Miejska w Gdańsku – kierują akcję do młodzieży po 13. roku życia. Pod okiem doświadczonych artystów młodzi uczestnicy warsztatów mogą przekonać się, na czym polega sztuka ulicy.
Każdy grafficiarz dostanie szansę na wykonanie własnej kompozycji – rysunku oraz taga (autorskiego podpisu, znaku rozpoznawczego). W programie warsztatów jest, między innymi, projektowanie i wycinanie indywidualnych szablonów. Owoce twórczości uczestników zostaną uwiecznione na muralach (wielkich ściennych malowidłach) w wybranych punktach miasta.
Czym różnią się wulgarne mazaje od dobrego graffiti? To widać najlepiej w gdańskich tunelach, na przykład przy ul. Startowej na Zaspie albo przy stadionie GKS Wybrzeże. Przejścia podziemne nabrały kolorów i nie straszą już, lecz cieszą oko. Co ciekawe, inicjatorami konkursu byli gdańscy strażnicy miejscy.
Ten oryginalny projekt artystyczny ma jednak na celu coś więcej niż tylko naukę graffiti. Chodzi o przełamanie stereotypów, urozmaicenie monotonii, ożywienie szarych zakątków miasta, a przede wszystkim – wspieranie integracji społecznej. Wspólne upiększanie przestrzeni, w której poruszamy się na co dzień i która należy do nas wszystkich, stwarza okazję do tego, żeby się lepiej poznać i… polubić! O sensowności akcji świadczy powodzenie, jakim cieszy się ona od lat. Konkurs „Wiem – nie niszczę, tworzę” organizowany jest w Gdańsku po raz piąty.
Warsztaty graffiti zaplanowano na 12 i 13 czerwca w Centrum Edukacji Artystycznej „Łaźnia 2” przy ul. Strajku Dokerów 5 (Nowy Port). Finał konkursu odbędzie się 14 czerwca przy zbiegu ulic Jana Długosza i Władysława IV. Prace na konkurs można zgłaszać do 7 czerwca. Karta zgłoszenia oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej www.laznia.pl. Informacji udziela koordynator projektu Aleksandra Mrozowska – e-mail: a.mrozowska@laznia.pl, tel. (58) 305 40 50.