Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Walizka pełna dropsów

Obciążnik trakcji elektrycznej

Strażnicy miejscy ujęli sprawcę kradzieży obciążników do naciągu trakcji elektrycznej.

22 sierpnia o godzinie 15.20 do strażników miejskich patrolujących ulicę Podwale Grodzkie podszedł mężczyzna informując, że przy torach kolejowych ktoś rozmontowuje instalacje elektryczne. Funkcjonariusze udali się do wskazanego miejsca gdzie zauważyli człowieka wdrapującego się na nasyp kolejowy. Na widok strażników mężczyzna upuścił dużą walizkę i rzucił się do ucieczki.

Nie reagował na nasze prośby i chciał zbiec z miejsca zdarzenia – mówi starszy strażnik Anna Paszkiewicz. Nie mieliśmy wyjścia. Musieliśmy dokonać ujęcia  – dodaje.

W porzuconej walizce funkcjonariusze znaleźli tzw. dropsy – dwa 27 kilogramowe żeliwne krążki napinające sieć trakcyjną. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa mężczyzna został przekazany policji.

PKP PLK Energetyka ostrzega, że kradzież kolejowych obciążników stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa na torach, gdyż powoduje obniżenie przewodów sieci elektrycznej.  W rezultacie lokomotywy najeżdżają na opuszczoną trakcję. Wszyscy amatorzy kolejowych dropsów powinni wiedzieć, że od kilku lat kolej znakuje swoje obciążniki specjalnym kodem w postaci polisterowych mikrocząsteczek zawierających podpis właściciela danego elementu, który widoczny jest jedynie w świetle ultrafioletowym.