Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Wakacyjne lekcje w straży

Dzieci z SP nr 15 w Gdańsku na zajęciach w siedzibie Straży MiejskiejW wakacje również można nauczyć się czegoś pożytecznego! Przekonały się o tym dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku. W poniedziałek, 29 czerwca uczniowie klas 0-5 odwiedzili siedzibę Straży Miejskiej, by spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego. Przy okazji poznali wiele ważnych zasad, dzięki którym można lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W ramach Akcji Lato 2015 dzieci z SP nr 15 realizują projekt „Neptunek”, którego główne hasło brzmi: „Podróżować, doznawać wrażeń, uczyć się – znaczy żyć”. Przez pięć dni młodzi ludzie muszą stawić czoła licznym wyzwaniom i wykonać wiele odpowiedzialnych zadań, by rozwijać swą kreatywność, przedsiębiorczość i umiejętność współdziałania w grupie. Istotne cele projektu to także: poszerzanie horyzontów myślowych, radość uczenia się oraz dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych.

Dzieci z SP nr 15 w Gdańsku na zajęciach w siedzibie Straży MiejskiejAby pomóc uczniom w osiągnięciu tych celów, do akcji wkroczyli strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki, którzy zaprosili młodzież do udziału w programie edukacyjnym „Bezpiecznie na rowerze”. Najpierw zrealizowana została teoretyczna część zajęć, podczas której można się było dowiedzieć na co zwracać uwagę i jakich zasad przestrzegać, by wsiadając na rower nie narażać się na jakiekolwiek zagrożenia.

Później grupa przeszła na teren Miasteczka Ruchu Drogowego. Tam każdy mógł praktycznie przekonać się, co oznacza poruszanie się jednośladem, gdy do pokonania jest skrzyżowanie, rondo, przejście dla pieszych lub przejazd kolejowy oraz jak ważne jest respektowanie przepisów i znaków drogowych. Do zaliczenia był również tor przeszkód. Młodzi rowerzyści musieli pamiętać o nakładaniu kamizelek odblaskowych i kasków.

[gallery link="file" ids="12793,12794,12795,12796,12797,12798"]

Na koniec dzieci zwiedziły siedzibę Straży Miejskiej w Gdańsku przy ul. Elbląskiej 54/60. Trzygodzinne spotkanie przebiegło w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze. Było dużo śmiechu i wspólne śpiewanie piosenek.

Program profilaktyczny „Bezpiecznie na rowerze” Straż Miejska w Gdańsku realizuje od 2010 roku. Jego celem jest minimalizowanie zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia rowerzyści. Zajęcia są realizowane także podczas wakacji. Najczęściej biorą w nich udział uczestnicy letnich warsztatów edukacyjnych, półkolonii i obozów.

Czytaj także: - Bezpieczne wakacje w siedzibie straży - Bezpiecznie na rowerze