Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

W trosce o ludzi bezdomnych

Autor: Andrzej Hinz
Zakończyliśmy zimowe sprawdzanie miejsc przebywania osób bezdomnych. W czasie trwania akcji, strażnicy przeprowadzili ponad 1400 kontroli. W ich trakcie spotkali prawie 500 osób bez dachu nad głową. Wszystkim proponowali, aby skorzystali z przygotowanej dla nich pomocy i różnych form wsparcia.
strażnik legitymuje osobę bezdomną

Od początku listopada 2022 roku do końca marca 2023 roku funkcjonariusze przeprowadzili 1406 kontroli miejsc, w których mogły przebywać osoby bezdomne. Wśród takich lokalizacji najczęściej można wymienić: altanki działkowe, wiaty śmietnikowe, a także piwnice i pustostany. Zdarza się, że można takie osoby spotkać na dworcach lub klatkach schodowych. Czasami za jedyne schronienie służą im sklecone z drewnianych odpadów budy, namioty, szałasy, a także nieużywane i porzucone przyczepy kempingowe. W czasie swoich kontroli strażnicy spotkali 456 osób bez dachu nad głową. Z oferowanej im pomocy skorzystało 200 z nich.

strażniczka i osoba bezdomna.JPG

Kontrole były prowadzone we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które świadczą pomoc, jak również z Policją i Strażą Ochrony Kolei. Jak co roku w oparciu o wiedzę posiadaną przez wszystkich zaangażowanych w działania, na bieżąco aktualizowana była także gdańska mapa miejsc przebywania osób bezdomnych.

Strażnicy miejscy wiedzą, w których miejscach przebywają bezdomni. Informacje w tym zakresie zbierają w czasie codziennych patroli. Niestety często zdarza się, że mundurowi spotykają się z odmową przyjęcia pomocy. Jednym z powodów, który pozostaje niezmienny od lat jest zakaz spożywania alkoholu w ośrodkach i schroniskach, które oferują pomoc osobom bez dachu nad głową. Innych argumentem, który skłania osoby bezdomne do pozostania na ulicy, są ludzie, którzy przynoszą im jedzenie lub dają pieniądze.

strażnik i osoba bezdomna pod schodami.JPG

Dla porównania w poprzednim sezonie jesienno-zimowym strażnicy miejscy przeprowadzili 1493 kontrole i spotkali 854 osoby bezdomne, którym oferowali pomoc. Z propozycji mundurowych skorzystały zaledwie 192.

Więcej informacji o pomocy dla osób doświadczających bezdomności można znaleźć na stronie mopr.gda.pl

Reaguj, gdy widzisz osobę doświadczającą bezdomności.

Informacje o potrzebujących pozbawionych dachu nad głową można kierować do: Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności (wcześniejsza nazwa: Samodzielny Referat Reintegracji) przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20; Straży Miejskiej w Gdańsku na nr 986 oraz Policji na nr 112.

Osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się osobiście do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku (tel. 58 342 13 14) lub skontaktować się z pracownikami socjalnymi w siedzibie Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20.