Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

W trosce o czyste powietrze

Autor: Marta Drzewiecka
Nadszedł czas na podsumowanie sezonu grzewczego 2020/2021. Strażnicy przeprowadzili prawie 800 kontroli pieców, wystawili 162 mandaty, a do laboratorium trafiło 60 próbek popiołu. Działania na rzecz czystego powietrza usprawniło powstanie Referatu Ekologicznego, który do walki z jego trucicielami otrzymał nowoczesne i sprawdzone narzędzia.
Strażnik pobiera próbkę popiołu

Od 1 października 2020 roku do 31 marca tego roku na numer alarmowy 986 wpłynęło 659 zgłoszeń od mieszkańców, którzy podejrzewali, że ktoś w okolicy może wykorzystywać śmieci jako opał.  Funkcjonariusze przeprowadzili 793 kontrole pod kątem spalania odpadów w piecach. Ich efektem były 162 mandaty (na łączną kwotę 17 080 złotych), 49 pouczeń i 7 wniosków o ukaranie do sądu. Z każdym rokiem mieszkańcy są dużo bardziej wyczuleni na problem palenia materiałów niedozwolonych w przydomowych piecach. Często wystarczy, że nad kominem pojawi się dym i do straży miejskiej od razu trafia zgłoszenie z prośbą o interwencję. Mundurowi sprawdzają wszystkie sygnały, jednak w wielu przypadkach podejrzenia zgłaszających nie potwierdzają się.   

By jeszcze lepiej dbać o środowisko, 1 kwietnia 2020 roku w gdańskiej straży miejskiej został utworzony Referat Ekologiczny. Jego zadaniem jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska i podejmowanie działań, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Działalność na rzecz czystego powietrza to jedno z głównych zadań Sekcji Ochrony Środowiska, która jest częścią tego referatu. Funkcjonariusze nie tylko prowadzą kontrole w tym zakresie. Pobierają także próbki popiołu do analizy składu chemicznego. W sezonie grzewczym 2020/2021 do badania trafiło 60 próbek. W 46 instalacjach grzewczych stwierdzono współspalanie odpadów. Właściciele posesji zostali ukarani mandatami w wysokości 500 zł. W przypadkach odmowy przyjęcia mandatu sprawy trafiły do sądu.

 

Pracę strażników z Ekopatrolu usprawnił też pojazd "mobilne laboratorium". Jest świetnie wyposażony i korzysta z najnowocześniejszych systemów kontrolno-pomiarowych. Dzięki niemu funkcjonariusze mogą szybko i skutecznie wykrywać sprawców zanieczyszczania środowiska i przedstawić materiał dowodowy w miejscu podejmowanej interwencji. Jedną z możliwości, które daje specjalistyczny pojazd, jest sprawdzanie jakości powietrza. Jak do tej pory wyniki przeprowadzonych pomiarów nie budziły zastrzeżeń. Pomocna jest także kamera zewnętrzna obrotowa na pneumatycznym wysięgniku do 3 metrów z 45-krotnym zoomem optycznym oraz możliwością rejestrowania obrazu po zmroku do 400 metrów, służąca do obserwacji miejsc podrzutu śmieci, ale też ilości i koloru wydobywającego się dymu, który może świadczyć o spalaniu odpadów.

  

Pod koniec września ubiegłego roku Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwały antysmogowe dla województwa pomorskiego, w tym także dla Gdańska. Od 1 stycznia 2021 roku uchwała zakazuje palenia między innymi węglem brunatnym czy biomasą stałą (np. drewno) o wilgotności powyżej 20%. Kontrole w zakresie przestrzegania przepisów uchwały prowadzili również strażnicy miejscy, korzystając między innymi z mierników wilgotności. Do 31 marca 2021 roku na osoby niestosujące się do nowych przepisów mundurowi nałożyli 13 mandatów i zastosowali 13 pouczeń.

wigotnosc drewno 
Przypominamy!  

Artykuł 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21) mówi, że kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5000 złotych).  

Art. 334 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – prawo ochrony środowiska mówi, że kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.