Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

W samą porę go znaleźli

Autor: Robert Kacprzak
Siedział w nocy na ławce i dziwnie się zachowywał. Gdy był obserwowany przez operatora wziął sporą ilość leków. Okazało się, że młody sopocianin był poszukiwany przez policjantów i rodzinę.
kamera monitoringu w tle noc

Noc z poniedziałku na wtorek, 11 lutego. Kilka minut po 2:00 uwagę operatora miejskiego monitoringu zwrócił mężczyzna siedzący na ławce przy deptaku na Żabiance. Sprawiał wrażenie niespokojnego i rozglądał się dookoła. W pewnej chwili wyciągnął z kieszeni opakowanie tabletek, wycisnął sobie na dłoń i szybko połknął. Następnie gdzieś zadzwonił, a po rozmowie zażył kolejną garść leków. O swoim spostrzeżeniu pracownik studia monitoringu natychmiast powiadomił oficera dyżurnego Komisariatu Policji V przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Gdy ten wprowadzał zdarzenie do systemu, otrzymał informację od policjantów z Sopotu, że w rejonie Żabianki może przebywać 22-latek w kryzysie emocjonalnym poszukiwany przez rodzinę. Okazało się, że mężczyzna obserwowany przez operatora, to prawdopodobnie poszukiwany sopocianin. Mężczyzna w pewnej chwili wstał z ławki i zaczął przemieszczać się w kierunku ulicy Gospody. Operator cały czas go obserwował i na bieżąco podawał jego lokalizację funkcjonariuszom. Po chwili mundurowi już przy nim byli i wezwali na miejsce niezbędną pomoc.

Jak informują funkcjonariusze z Sopotu kilka minut przed 2:00 otrzymali zgłoszenie od operatora numeru 112 o 22-latku, który wybiegł z domu w Sopocie i groził, że targnie się na swoje życie. Policjanci natychmiast zaczęli sprawdzać okolicę. Kilka minut po 2:00 sopoccy funkcjonariusze otrzymali informację od rodziny poszukiwanego, że może on przebywać na Żabiance w Gdańsku. Dzięki współpracy operatora z gdańskiej straży miejskiej i policjantów z Sopotu i Gdańska w porę udało się odnaleźć młodego sopocianina i przekazać pod odpowiednią opiekę.

Wsparcie dla osób w kryzysie emocjonalnym

Dzieci, młodzież oraz osoby dorosłem mogą znaleźć wsparcie na infoliniach organizacji oraz instytucji zajmujących się pomocą dla osób przechodzących trudne chwile. Poniżej bezpłatne numery pomocowe:

  • 800 702 222 całodobowy, Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym;
  • 800 12 12 12 całodobowy, Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
  • 800 119 119 – Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży;
  • 116 111 całodobowy, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży;
  • 116 123 całodobowy, Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych;
  • 112 numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.