Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Uwaga na ranne gołębie

Autor: Robert Kacprzak
Towarzyszą nam podczas spacerów w parkach i na głównych ulicach miasta. Nie ukrywają, że lubią towarzystwo człowieka. Niestety w mieście czyha na ptaki wiele zagrożeń.
Gołąb fontanna nitki

Gołębie w mieście mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Można je spotkać niemal wszędzie. Jednym kojarzą się z lękiem przed chorobami, pasożytami, czy uciążliwością z powodu odchodów. Dla innych są pełnoprawnymi mieszkańcami miasta i często sprawiają radość podczas spacerów. Niestety życie w mieście to dla ptaków nie zawsze sielanka.

Do strażników miejskich docierają sygnały od mieszkańców i turystów o rannych gołębiach. Niektóre osobniki nie mają jednego lub więcej palców. Okazuje się, że ptaki często zaplątują się w porzucone przez ludzi sznurki, nitki i żyłki. W miejscach szczególnie atrakcyjnych dla turystów dodatkowym zagrożeniem są kolorowe nitki wplatane we włosy. Tego typu ozdobami niestety często udekorowane są okoliczne tereny, na których bytują ptaki. Zaplątane nitki na kończynach sprawiają im ból. Same nie są w stanie się uwolnić. Niekiedy jedynym ratunkiem jest amputacja.

Gołąb pazury palce nitki zaplątane
zdjęcie przesłane przez mieszkankę

Rannym ptakom, które same nie mogłyby przeżyć na wolności, pomaga Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” w Pomieczynie przy ul. Słupia 30c. Zwierzęta mogą tam liczyć na leczenie i rehabilitację. Szybka reakcja daje im szansę na powrót do zdrowia i do naturalnych środowisk. Placówka przyjmuje małych pacjentów codziennie w godzinach 9-16. Zalecamy wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu 606 907 740.

W Gdańsku ranne zwierzęta można dostarczyć do Przychodni Weterynaryjnej "Zwierzyniec" przy ul. Kartuskiej 249, gdzie otrzymają pierwszą pomoc. Ośrodek czynny jest całą dobę. Zgłoszenia o rannych zwierzętach należy kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem telefonu 58 52 44 500 lub na adres e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl.