Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Uroczystości na Westerplatte z udziałem strażników

Uroczystości na Westerplatte z udziałem strażnikówPrzemówienia, apel poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów przy Pomniku Obrońców Wybrzeża. W ten sposób o świcie na Westerplatte obchodzona była 76. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 4:45, uczestniczyła także delegacja straży miejskiej.

Wcześnie rano na Westerplatte spotkali się mieszkańcy Gdańska, harcerze, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego. Do zgromadzonych przemawiali: prezydent RP Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz oraz gospodarz obchodów, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Uroczystości na Westerplatte z udziałem strażnikówZadaniem strażników miejskich z Wydziału Południe (Referaty V i VI) było zabezpieczanie uroczystości. Pięciu funkcjonariuszy zostało oddelegowanych do składania wieńców, wiązanek i kwiatów wraz z przedstawicielami kompanii honorowej Marynarki Wojennej.

76 lat temu, 1 września 1939 roku o świcie, niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz hitlerowskie oddziały piechoty przypuściły atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową. Wydarzenie to jest uznawane za początek II Wojny Światowej. Zadaniem polskiego garnizonu, liczącego około dwustu żołnierzy, była obrona Westerplatte przez kilka godzin. Atakowani z morza, lądu i powietrza Polacy skapitulowali po siedmiu dniach.

Czytaj także: - Poranne uroczystości na Westerplatte